Інше

8 цікавих фактів про сон

0

Ми зібрали добірку цікавих фактів про сон, деякі з них звучать досить несподівано.
Приблизно третину свого життя ми проводимо уві сні. До речі, людина унікальна тим, що на відміну від інших тварин, здатний боротися зі сном: нікому з братів наших менших це і в голову не прийде.

1. Чому ви можете прокинутися від власного крику

Нічні страхи — це порушення сну, пов’язані з аномальними фізичними рухами, поведінкою, емоціями, сприйняттям і снами. При нічному страху люди не усвідомлюють, що з ними відбувається. Головна відмінність нічного страху від кошмару в тому, що в першому випадку людина частково прокидається, а у другому — продовжує спати.
Під час нічного нападу страху раптом людина випрямляється і починає кричати, часто щось цілком осмислене кшталт: «Вони вб’ють мене!» Обличчя сплячого буває спотворене люттю, або людина, здається, захищає себе від невидимої загрози, або боїться чогось на зразок черв’яків в ліжку. Серцебиття — прискорене, на тілі виступає піт, зіниці розширені. Такий стан може тривати від десяти до двадцяти хвилин.
Найчастіше від нічних страхів страждають хлопчики від п’яти до семи років, але дівчата теж до цього схильні, хоч і рідше — за статистикою, близько 17% маленьких дітей переживають нічні страхи. Як правило, по мірі дорослішання нічні страхи відбуваються рідше, а потім і зовсім зникають.

2. Необов’язково багато спати — досить повірити в те, що ви виспалися

Існує ефект плацебо сну: просто повірити в те, що ви добре поспали, достатньо, щоб бути продуктивним і енергійним протягом дня. Особливо добре цей прийом спрацює, якщо людям скаже про те, що вони добре спали, якийсь авторитетний психолог або лікар.
Експеримент провели на групі старшокурсників. Студентам коротко розповіли на лекціях про природу сну, а потім підключили їх до обладнання, яке нібито повинно дати дослідникам інформацію про якість їхнього сну минулої ночі (насправді обладнання просто вимірював мозкові частоти). Потім один з експериментаторів нібито підрахував коефіцієнт, наскільки ж добре виспалися студенти. Ті, кому сказали, що вони спали добре, виконували тести краще і швидше тих, кому сказали, що вони спали погано.

3. Тільки 3% людей здатні нормально себе почувати, якщо сплять не більше шести годин на добу

Існують два фактори, що впливають на час сну: згідно з дослідженнями вчених з Відділу медицини Гарвардської школи, це вік і генетика.
Генетика впливає не тільки на те, скільки сну вам потрібно, але і на структуру сну і час пробудження, а також ваші уподобання для виконання певних завдань в різний час дня. Більшості дорослих потрібно близько восьми годин сну на добу, і дуже маленький відсоток людей (близько 3%) можуть бути продуктивними протягом дня, висипаючи всього за шість годин — цьому вони зобов’язані саме своєю генетики.
Зазвичай, чим старше ви стаєте, тим менше вам потрібно сну. Наведемо невеликий список по скільки годин в середньому потрібно спати людям різних віків:
новонароджені (від місяця до двох) — від 10,5 до 18-ти годин;
немовлята (від трьох до 11-ти місяців) — від 10-ти до 14-ти годин;
маленькі діти (від року до трьох років) — від 12-ти до 14-ти годин;
діти дошкільного віку (від трьох до п’яти років) — від 12-ти до 14-ти годин;
діти (від п’яти до 12-ти років) — від 10-ти до 11-ти годин;
підлітки (від 12-ти до 18-ти років) — від 8,5 до 9,5 годин;
дорослі (від 18-ти років до кінця життя) — від 7,5 до 8,5 годин.

4. Угорський солдат не спав 40 років і прекрасно себе почував

Поль Керн був угорським воїном, що брали участь у Першій Світовій Війні. Солдатом він був прекрасним і боровся навіть тоді, коли були вбиті всі інші солдати з його роти, за що його нагородили медаллю.
Одного разу Поля вистрілив у скроню. Куля знищила частину лобової частки — таке поранення вбило б будь-кого. Але єдине, що змінилося в житті Поля після поранення — він більше не зміг заснути. Взагалі.
Лікарі ретельно оглянули його і не змогли зрозуміти, як він примудрився вижити. По суті, неможливість спати стала єдиною проблемою солдата. Снодійні та седативні таблетки не допомагали. Але Поль і не страждав — частина його нервової системи теж була знищена. Чоловік не сприймав виснаження і запевняв усіх, що почуває себе чудово. Керн не спав протягом 40 років — аж до своєї смерті в 1955-му році.

5. Ваші сни дійсно впливають на вашу реальну життя

Згідно з дослідженнями, зміст наших снів відбивається на наших реальних відносинах з іншими людьми під час неспання — наприклад, викликає суперечки і сумніви на наступний же день.
Дослідники попросили більше 60-ти чоловіків і жінок записувати детальну інформацію про своїх снах, як тільки прокинуться, а також вести особистий щоденник і особливу увагу приділяти записів, що стосуються відносин з їх другою половиною.
Якщо люди бачили партнера вночі уві сні, то на наступний день це призводило до проблем у відносинах, а після снів, в яких з партнером був конфлікт, випливали серйозні труднощі у відносинах. Якщо сновидящий уві сні зраджував другій половині, то це призводило до зменшення любові і довіри, і ефект тримався протягом декількох днів.
Однак не всі результати були негативними: ті, хто уві сні бачив щось приємне щодо партнера, проводили з ним більше часу і зближувалися з ним у реальному житті.

6. Сон на лівому боці може позбавити від печії

Кислотне розлад шлунка, або печія — відчуття печіння в грудях. Причиною цього неприємного явища служить мимовільне зригування шлункової кислоти. Більшість з нас знайоме це неприємне відчуття, але майте на увазі — сон на лівій стороні тіла може допомогти впоратися з печією, тоді як сон на правій лише погіршить ситуацію.
Імовірно, це відбувається тому, що під час сну на правому боці кругова м’яз, яка перешкоджає проникненню залишків їжі з шлунку в стравохід, розслабляється, перестає виконувати свою функцію, і кислотність стравоходу таким чином підвищується.

7. Якщо раптово розбудити лунатика, нічого поганого з ним не трапиться

У самому по собі пробудження людини, що страждає лунатизмом, нічого небезпечного для його здоров’я немає, однак існує ймовірність, що людина від несподіванки може поранитися сам і заподіяти шкоду тому, хто його розбудив. Зазвичай сновида починає ходити на третій стадії повільного сну, відомої також як «повільний сон». На цій стадії сон дуже глибокий і прокинутися в цей час досить складно, хоча і можливо. Проте пробудження може призвести до когнітивного порушення (вчені називають цей стан «сонної інерцією»), яке може тривати до 30 хвилин.
Фахівці в області розладів, пов’язаних зі сном, стверджують, що людина, раптово прокинувся від глибокого сну, може сильно злякатися, довго не розуміти, де він знаходиться, або прийти у вкрай збуджений стан. Він запросто може вас не впізнати, штовхнути або вдарити. Але навіть якщо така людина і не відреагував агресивно, він все одно може заподіяти шкоди і вам і собі: багато сновиди уві сні йдуть на кухню готувати або навіть намагаються сісти за кермо автомобіля зі всіма витікаючими звідси наслідками.
Замість того, щоб будити ходить уві сні людини, фахівці радять м’яко і повільно відвести його назад в ліжко.

8. Недолік сну псує вам особисте життя

Поганий сон значно впливає на ваші повсякденні взаємини в парі: зазвичай той з партнерів, який менше або висипається часто бачить уві сні кошмари, стає буркотливим, починає скаржитися на життя і звинувачувати іншого в тому, що його не цінують або не приділяють достатньо уваги. Дослідники з Університету Берклі задалися питанням, чому так відбувається.
Вчені попросили 60 пар різного віку, від 18 до 56 років, вести щоденник сну. Учасники повинні були щоранку записувати, наскільки добре їм спалося, і додавати, що вони відчувають по відношенню до свого партнера. Крім того під час вирішення спірних питань в родині вівся запис відео. Ті люди, чий сон був гірше, виявлялися набагато більш нетерпимими і дратівливими.
Експерти нагадали, що повноцінний сон є надзвичайно важливим для фізичного та психічного здоров’я, а для того, щоб відчувати себе бадьорим і активним, людині потрібно від 5 до 8 годин сну щодоби.
На сьогоднішній день кожен третій чоловік на Землі страждає безсонням. Нормально висипається лише 40% населення Землі.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Шахи

  Цікаві факти про шахи

  Багато хто вважає шахи нудним і монотонним проведенням часу. А між тим, і про шахи існують цікаві факти! 1. Звання чемпіона світу за цією грою розігрується з 1866 року. 2. Найдовша шахова партія тривала 20 годин і 15 хвилин. Її зіграли Іван Ніколіч і Горан Арсовіч – жителі Белграда. Гра, до речі, закінчилася внічию. 3….

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама