covid-19
Медицина, Цікаві факти

8 корисних фактів про коронавірус

0

Знання про Covid-19 постійно змінюються. І серед шкідливих міфів і пліток, є кілька цікавих висновків, отриманих вченими за останні місяці. Частина з них надзвичайно важлива, а частина – просто цікава!

Жінки втрачають нюх частіше

Поки не ясно, чи можна вважати порушення сприйняття запахів відмітним симптомом коронавірусної інфекції. Імовірність тимчасово залишитися “без носа” при ковіді за даними міжнародних досліджень варіює в діапазоні від 15 до 85%. Однак є факт, що частіше втрачають нюх молоді жінки.

Пояснення такої дискримінації поки немає. Можливо, прекрасна половина людства в принципі більше уваги приділяє запахам, тому гостріше відчуває їх брак. Все-таки, запах поту, шкарпеток і парфуму — типово жіночі подразники!

Судячи з усього, проблеми з нюхом і смаком частіше виявляють одним з перших симптомів, і у цих людей хвороба протікає відносно легко. А чутливість до запахів повертається протягом 1-3 тижнів.

Тяжкість залежить від дози

Чим менша кількість частинок SARS-CoV-2 потрапила в носоглотку, тим простіше організму впоратися з інфекцією.

Велика частина з тих, хто безсимптомно переносить зараження або хворіє в легкій формі, — це люди, які чіпали одну дверну ручку з хворим або пройшли повз, коли хтось на вулиці чхнув. І навпаки, чим довше і ближче був контакт з хворим, тим вищий ризик важко захворіти.

Ви маєте рацію, якщо вважаєте, що неминуче заразитеся коронавірусом не сьогодні, так через рік. Але це не означає, що берегтися безглуздо. Прикривати ніс і рот, частіше мити руки і уникати місць великого скупчення людей потрібно обов’язково! Це не врятує вас від зараження, але точно знизить дозу і допоможе знайти імунітет до Covid-19 з мінімальними втратами.

Хворий небезпечний 12 днів

З них-2 дні – до появи симптомів і — 10 днів — після. Пік заразності припадає на перші 1-3 дні поганого самопочуття. Потім ймовірність передати інфекцію іншим людям знижується, особливо, якщо хворий не чхає і не кашляє.

Важливий критерій одужання — зниження температури. Центр з контролю і профілактики захворювань США (CDC) рекомендує виходити на роботу через 24 години після того, як температура повернулася до норми без допомоги жарознижуючих.

За даними досліджень, вже на 8 день хвороби вірус у виділеннях хворого повністю втрачає свої хвороботворні властивості, хоча ПЛР-аналіз ще довго може бути позитивним!

Все, що вище-справедливо для легкої і середньотяжкої форм інфекції. У людей з важким перебігом хвороби термін заразності збільшується в два рази і більше.

Не такий заразний ковид, як здається

За інформацією МОЗ тільки 15-25% тих, що заразилися приносять інфекцію з вулиці. Більшість-75-85% – це тісні контакти всередині сім’ї. Однак, якщо у вас в квартирі хтось хворіє, ризик передачі інфекції іншим домочадцям всього 1-5%. Безумовно, це не експериментальні дані, а результати обробки статистики.

А CDC у своїх рекомендаціях посилаються на дослідження, проведене в Кореї. Інфекція не розвивалася, якщо людина контактувала з ковідним хворим тільки на 6-ий і наступні дні хвороби. Всього 0,7-1% з тих, хто був з хворим до появи симптомів і в перші 5 днів заразилися. Йдеться про близькі контакти в сім’ї та лікарні.

Антитіла йдуть, а захист залишається!

Антитіла – це просто молекули білка. Самі довгоживучі з них можуть протягнути 2-3 місяці, а потім руйнуються. Але це не означає, що у вас більше немає імунітету!

Після хвороби в організмі роками зберігаються клітини пам’яті – лейкоцити, які при повторному контакті з відомою вже інфекцією швидко запускають масовий синтез новеньких антитіл. Є ще клітинний імунітет, який взагалі ніяк не виміряти за допомогою тесту на антитіла. З’являється все більше даних про те, що він відіграє важливу роль при Covid-19.

Тому відсутність в крові IgG до коронавірусу зовсім не означає, що у вас немає до нього імунітету!

Колективний імунітет зробить з COVID-19 сезонну ГРВІ

Розраховувати на те, що після перенесеного ковіда у людини сформується довічний захист від повторного зараження — утопія. Жоден з респіраторних вірусів, такого сильного імунітету не залишає. Однак колективний імунітет до цього вірусу дуже важливий!

Зараз новий коронавірус змушує нас важко хворіти тільки тому, що не знайомий для організму. Коли великий прошарок населення перехворіє новою інфекцією, SARS-CoV-2 стане звичайним збудником сезонних ГРВІ.

Ні, ми не перестанемо хворіти. Але ми перестанемо масово вмирати, а відсоток легких і безсимптомних форм інфекції значно збільшиться. Як було, наприклад, з іспанкою (грипом).

До речі, природний і поствакцинальний імунітет працюють принципово однаково: і той і інший знижують тяжкість хвороби, аж до повної відсутності симптомів у більшості. Тільки поствакцинальний захист ми отримуємо відносно легко, а природний імунітет потрібно “наболіти”.

Смертність і групи ризику

За даними ВООЗ: легкі форми інфекції — це 80% всіх підтверджених випадків, середньотяжкі — 15%, і тільки 5% — важкі. Ризик померти у людей молодше 40 років — 0,2%, у групі старше 60 — 3,6%, старше 80 років — 15%.

Тобто, навіть серед літніх людей, які обтяжені зазвичай цілим букетом супутніх захворювань, більшість успішно справляється з інфекцією. Це важливо пам’ятати, якщо, на жаль, захворіла дорога вам людина.

На ризик померти від ковіда більшою мірою впливає цукровий діабет і ожиріння. Частота цих захворювань виявилася значимо вище серед загиблих від Covid-19. А інші хронічні захворювання, в тому числі хвороби серця, нирок, артеріальна гіпертензія, бронхіальна астма і ХОЗЛ були поширені однаково серед померлих з різних причин, в тому числі, через коронавірус.

Чим більше онуків, тим вище ризик

За результатами досліджень, швидше за все коронавірус поширюється серед дітей. Велика частина юних інфікованих не відчувають симптомів взагалі або переносять все під виглядом ГРВІ. А хто зазвичай залишається з дитиною вдома, якщо мамі потрібно працювати? Звичайно, бабуся, рідше – дідусь.

Виходить, що ми з власної волі відправляємо найбільш вразливих родичів в саме пекло інфекції.

Нехай краще бабусі і дідусі гуляють по вулиці, всупереч ізоляції для 65+. На прогулянці і в магазині вони набагато менше ризикують заразитися, ніж в няньках. І пам’ятайте про дозу — вірусне навантаження. Захворіти після контакту на вулиці і вдома — після обіймів і поцілунків з коханим онуком — не одне і те ж!

Бережіть своїх близьких, їх здоров’я дорожче всіх грошей світу!

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Титанік

  Цікаві факти про Титанік

  Багато хто знає про Суперлайнер під назвою Титанік тільки те, що доніс до глядацької аудиторії знаменитий режисер однойменного американського фільму. Катастрофа сталася 14 квітня 1912 року, і ось кілька реальних фактів про неї, які розширять ваше уявлення про сумнозвісний Титанік:

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама