Медицина

Як порядок народження дітей у сім’ї впливає на їх долю

0

Народження дитини – це ,безперечно, саме радісна подія в житті батьків малюка. Вважається, що порядок поява на світ дітей в сім’ї може впливати на формування особистісних якостей людини і, більш того, на його долю. Так, первістки виростають більш егоїстичними, середні діти займають роль миротворця в сім’ї, а молодші – ніжні створіння, які звикли, щоб про них дбали. Пропонуємо Вам детальніше ознайомитися з думкою фахівців на тему того, як порядок народження дитини в сім’ї може впливати на його долю.

Положення дитини в сім’ї накладає відбиток на загальне ставлення людини до життя, собі і оточуючим, формує його спосіб подолання труднощів. Адже саме в родині ми отримуємо досвід відторгнення або прийняття, отримуємо уявлення про власну цінність, винаходимо своє унікальне поведінка у групі.

Вперше зв’язок між порядком народження дитини і особистісними рисами науково досліджував Альфред Адлер, австрійський психолог і психіатр. “Розуміння людини, – стверджував він, – не може бути повним, якщо не враховані всі особливості сімейної атмосфери, в якій він розвивався”. Сім’я – живий, що розвивається, змінюється організм. Кожен з дітей народжується в унікальних сімейних умовах і займає своє особливе місце в батьківському серці. Саме тому немає однакових дітей, які виросли в одній сім’ї. Способи реагування на зміни навколишнього світу у двох сиблингов (дітей одних батьків) завжди абсолютно різні.

Старший дитина

Старший дитина, як правило, найбільш відповідальний, надійний і чесний. Він народжений у недосвідчених батьків і стає якоюсь мірою інструментом їх самоствердження. Ним пишаються, віддають до школи та секції, дорослі сконцентровані на його досягнення. Саме на них покладається обов’язок бути «сурогатними батьками» для молодших брата або сестри і відповідальність за підтримання сімейних зв’язків в зрілому віці. Первістки, згідно з дослідженнями норвезьких епідеміологів, Петтера Крістенсена і Тора Бжеркедала, мають IQ вище, ніж їхні молодші брати і сестри. Хоча, цілком можливо, що це більшою мірою плід початкової енергії і зусиль, витрачених батьками, ніж генетична обдарованість.

Первістки мають тенденцію бути егоїстичними і власниками. Вони добре пам’ятають час, коли були єдиними в сім’ї і болючість моменту “скинення з трону” при народженні молодшого брата або сестри. А тому прагнуть до більш тісного співробітництва, жадають уваги і схвалення батьків і мають сверхмотивацией до успіху і яскраво вираженими лідерськими якостями. Вони, як правило, перфекціоністи, дуже вимогливі до себе та інших, що робить їх вельми конкурентноздатними на протязі всього життя.

Згідно зі статистикою birthorderandpersonality.com, 80% керівників у світі були первістками або єдиними дітьми у своїх сім’ях. Старшими дітьми у сім’ї були також більшість космонавтів і більше половини президентів США.

Середній дитина

Середній дитина найчастіше стає найбільш незалежним від сім’ї. Середня дитина в родині займає положення миротворця. Середні діти добре ладнають з іншими, більш незалежні і хороші посередники. Вони гнучкі і дипломатично, однак найчастіше виявляють рідкісне впертість. Вони позбавлені влади і привілеїв старшого, вони не розпещені батьками, як молодший. З-за цього, маючи менше всього шансів бути улюбленою дитиною, він бореться з низькою самооцінкою і неадекватним перфекціонізмом. Можливо, з цієї причини середній дитина має найменше тісних зв’язків з членами сім’ї і, як правило, будує більш глибокі близькі стосунки з друзями поза сімейного кола.

Завдяки серйозним навичок медіації, середні діти, як правило, гарні в діяльності, пов’язаної з переговорами в бізнесі та політиці. “Бунтівливість” середніх дітей ускладнює для них дотримання строгих правил і існування в ієрархічній системі. Вони воліють працювати у своєму власному темпі і ставити свої завдання в проектах. Середні діти люблять бути унікальним і робити речі по-своєму.

Молодший дитина

Молодший дитина – це дитина “для душі”. Виплеканий всією сім’єю, він, як правило, більш чутливий, турботливий, ласкавий, эмпатичен і альтруистичен. Ці діти найбільш товариські і доброзичливі. У них, як правило, розвинене почуття гумору. Вони не бояться виглядати смішно, часто стають “душею компанії” або “клоуном” в класі. З іншого боку, вони більш ліниві і залежні, ніж їх більш старші сиблинги, часто бувають егоцентричним, інфантильними і зіпсованими. Це природжені маніпулятори. Успішно застосовує в життєвих ситуаціях відпрацьовані на старших членів родини ходи і інтриги. Це чудовий дипломат.

Молодші діти більш схильні до ризику, ніж їхні старші брати і сестри, і, як правило, більш потайливі, а також чутливі до відчуття несвободи і контролю.

Єдина дитина

Єдина дитина дуже схожий на первістка, але в більш екстремальному варіанті. Ці діти, як правило, дозріває швидше, добре ладнають з людьми старшого віку (і воліють мати дорослу компанію), мають розвинуті комунікативні здібності і більшою мірою є перфекціоністами. Вони, як правило, дуже відповідальні та цілеспрямовані, амбітні і орієнтовані на недопущення невдач. Їм властива висока демонстративність поведінки і потреба в публічною оцінкою їх досягнень.

Єдині діти є центром загальної уваги в сім’ї, яким не люблять і не звикли ділитися. Тому вони бувають жорсткими, негнучкими, нездатними побачити точку зору інших.

Зрозуміло, існують індивідуальні відмінності у вихованні дітей, а також фактори, коли діти не зовсім потрапляють в описані ролі відповідно до черговості їх появи на світ.

Розлучення, змішані шлюби, наявність дітей з особливими потребами в сім’ї і смерть одного з батьків – все це впливає на особистість поряд з ефектом порядку народження. У разі якщо в родині зростають один син і одна дочка, або якщо різниця у віці дітей перевищує сім років, швидше за все, кожному з дітей будуть притаманні риси єдиної дитини.

Звичайно, не можна вважати свою долю повністю вирішеною у відповідності з порядком народження. Однак цікаво і корисно бути обізнаним про особливості, сильних і слабких сторонах – власних і тих, хто поруч з нами. Адже, згідно з дослідженнями американського психолога Джошуа Хартшорна, порядок народження в сім’ї впливає на наш вибір друзів і подружжя. Так, первістки вибирають первістків, середні діти пов’язують своє життя з середніми дітьми, а молодші швидше за все будуть дружити або одружуються на тих, хто у своїй родині був молодшим. Незважаючи на приказку про те, що протилежності притягуються, ми вибираємо для життя і спілкування людей, схожих на нас.

Коментар експерта

Алла Чайковська психосоматолог, арт-психотерапевт, біоенергетик, член Українського союзу психотерапевтів, асстциации тілесно-орієнтованих психотерапевтів України, народної і нетрадиційної медицини України

Незалежно від того, яким за рахунком народжена дитина, довгоочікуваний він або не дуже, попав він батькам своїм підлогою і характером чи ні, кожен з дітей потребує максимальної батьківської любові і турботі, розумінні і підтримці. Яким би дорослим дитина не здавався на тлі молодшого, він завжди залишається в душі дитиною, навіть будучи дорослим. Якщо у батьків вистачить мудрості не робити відмінностей у вихованні дітей різного віку, а прищеплювати їм взаємну любов один до одного і повагу до себе самих, вони зможуть виростити гармонійних, повністю самодостатніх людей. Різницею буде тільки їх внутрішній світогляд, закладена генетично. Адже навіть однояйцеві близнюки досить сильно різняться за характером та звичками.

Що стосується первістків, то їх особлива місія відображається навіть у Біблії. Пов’язано це з тим, що на них лягають основні кармічні завдання роду, на них автоматично покладається велика відповідальність і велика самостійність у виконанні цих завдань. Молодші, як правило, назавжди залишаються для батьків «маленькими», не залежно від віку, що і відбивається в характері і поведінці.

Якщо Ви хочете, щоб ваші подружні стосунки склалися максимально безтурботно для вас, шукайте в пару того, хто був старшим братом або сестрою. В такому шлюбі про Вас, швидше за все, будуть піклуватися і багато прощати. Якщо ж Ви хочете домінувати – шукайте в партнери того, хто був молодшим чи єдиним дитиною у сім’ї. Такі люди, як правило, з радістю дозволять Вам про себе подбати. Якщо двоє старших можуть доповнити один одного або почати між собою конкурувати, то двоє молодших великодушно будуть дозволяти батькам себе опікати і далі.

Ніколи не забувайте, що всі ми родом з дитинства, а діти – майстерні маніпулятори. Найголовніше, що підсвідомо людина прагне отримати від батьків – це любов. Адже в кожній людині є частина від мами і частину від папи, бо так велике прагнення до батьків, до їх визнання нас як виняткових особистостей. І якщо для отримання цієї батьківської любові потрібно стати самостійним або безпорадним, дитина швидко до цього пристосовується, навіть якщо йому це не подобається. Не змушуйте своїх дітей грати ті ролі, які Ви призначаєте. Постарайтеся створити оптимальні умови для розвитку їх індивідуальності, згідно з вродженим рисам характеру, незалежно від першості народження і статі. Цим ви забезпечите їм гармонійне життя, а собі – спокійну старість.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Спортивний спорт

  Цікаві факти про спорт

  Захоплюєтеся спортом? Правильно, адже спорт – це життя і здоров’я! Ну а ми пропонуємо Вам познайомитися з деякими цікавими фактами про спорт!

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама