Комар
Тварини

Чому нас так люблять комарі?

0

Кілька тисячоліть тому наші предки ще не страждали від укусів комарів, але одного разу кровопивці «усвідомили» всю вигоду сусідства з нами.

Колись всі комарині предки воліли жити в лісі, а в якості раціону – його мешканців. Але в якийсь момент частина комарів переключилася на людей і стала жити в наших будинках, здійснивши тим самим дуже успішну з еволюційної точки зору зміну смакових уподобань. Про це заявили автори статті в журналі Nature.

Наш спосіб життя ідеальний для комарів. В оселі людини завжди є вода, де комахи можуть розмножуватися, наше тіло не покрито вовною, а живемо ми в колективі – Леслі Фоссхолл, один з учасників дослідження.

Кровопивцям, втім, довелося неабияк потрудитися (в еволюційному сенсі) перш ніж вони звикли розмножуватися в ємностях з чистою водою, яка характерна для людського житла. До цього комарі любили каламутну воду і воліли розмножуватися в «природних» ємностях – наприклад, в заповнених водою, дуплах дерев.

Чому частина кровососних стала віддавати перевагу «на обід» саме нас – фахівцям допомогла зрозуміти генетика і село Раба в Кенії. Останнє давно цікавить вчених тим, що саме тут пліч-о-пліч (в декількох сотнях метрів) мешкають два різних види москітів: – Aedes aegypti formosus (чорні) і  Aedes aegypti aegypti (коричневі). Перші мешкають в лісі і вибирають звірів, другі – розмножуються в глечиках з чистою водою і кусають людей.

Личинки комарів в воді

Личинки комарів в воді

Це кенійське сільце наочно демонструє нам те, що відбувалося тисячі років тому. Учасники стародавніх подій і понині там – Леслі Фоссхолл, один з учасників дослідження.

Для того щоб зрозуміти, які гени відповідають за «любов» комарів до людей – дослідникам довелося схрестити обидва види комах і отримати гібридні особини. У результаті з’ясувалося, що в вусиках москитів- «філантропів» більш активно експресується 14 генів, але в першу чергу мова йде про гени одного з нюхових рецепторів – OR4.

Комарі є дуже поширеним видом комах. Їх можна знайти в будь-якому куточку земної кулі. Не зустрічаються комарі тільки в Антарктиді.

Таким чином, вчені зрозуміли, що цей ген відповідає за реакцію на якийсь певний запах. Але який саме?

Для того щоб зрозуміти це, фахівці провели експеримент, попросивши учасників поносити колготки протягом 24 годин. Після чого колготки були поміщені в спеціальну машину, здатну розбити запах на окремі хімічні складові.

Треба сказати, що крім людей, колготки довелося носити і морським свинкам, одяг яких теж помістили в пристрій.

Після того, як учені порівняли запахи колготок людей і свинок, вони прийшли до висновку, що в запаху одягу останніх відсутня одна важлива речовина – сулькатон. Тому фахівці висунули припущення, що саме цей компонент запаху людини повинен заманювати москітів. Однак коли сулькатоном помазали шкіру морських свинок – комарі зовсім не подумали їх кусати.

У зв’язку з цим пошуки речовини, яка так притягує комах до людей, тривають.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Тарас Григорович Шевченко

  Цікаві факти про великого Кобзаря

  На честь дня народження великого українського поета Тараса Шевченка сьогоднішня замітка присвячена цікавим фактам з життя цього знаменитого діяча мистецтва. Отже, почнемо, власне, з дня народження. Народився він, як вже відомо, 9 березня, а ось помер – 10-го. Прожив рівно 47 років і один день. Тарас Шевченко прославився як поет, але насправді сфера його діяльності…

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама