Медицина

Чому людина старіє: все про тіломірах і теломеразе

0

Скільки відведено людині для життя, мало хто може сказати, чому людина старіє. Вчені вже давно задаються питанням: що відбувається в організмі і запускає процес старіння? Клітини можуть ділитися, і здавалося б, організм буде вічно молодим, здоровим і жити вічно, але виявляється наші клітини можуть оновлюватися до певної кількості раз, а потім настає час хвороб і старіння, що призводить до смерті, неможливості клітин відновлюватися. Існує багато теорій, що розглядають різні аспекти, як першопричину старіння, але сьогодні відома справжня причина, з якої впоратися ніхто не може.

Чому людина старіє, основні теорії

Одні вчені говорять, що старіння починається з процесом пошкодження і розпаду білка. А білок, як ми вже знаємо, є будівельним матеріалом нашого тіла, зокрема кісток. Інші дослідники бачать гени смерті, які починають активізуватись в старості. Ще одна думка: організм накопичує забруднення, якщо доза сміття в організмі перевищує допустиму, то запускається черговість захворювань, організм виснажується і вмирає. Також існує імунологічна теорія. В яку з них вірити-справа кожного. Істинна причина, чому людина старіє і починається відмирання клітин знаходиться в нашому генетичному коді.

Як відбувається процес старіння

Старіння починається через укорочення довжини теломер – це кінцевий ділянку генетичного коду (ДНК). Теломери спрямовані захищати хромосоми від прилипання один до одного, що може спричинити втрату інформації. Такі висновки зробили вчені в процесі спостереження за життям молодих клітин і в процесі їх старіння. Довжина теломер в генах молодих клітин відрізняється від постарілих. Теломери ДНК в молодих клітинах довше, ніж кінці в старих клітинах. Коли теломери руйнується, гине клітина. Клітина має здатність ділитися до тих пір, поки її теломери не зруйнуватися.

Така теорія повинна була знайти пояснення та доводи. Були проведені досліди над мишами. Фахівці в області генетики штучним чином вкорочували теломери клітини ДНК у здорової молодої миші. Чим коротше ставала теломери, тим більше з’являлося захворювань, які характеризують процес старіння. Отримані результати послужили доказом теорії залежності молодості і старіння від довжини теломер в клітинах. При укороченні довжини теломер виникають такі захворювання: артрит, артроз, дегенеративний і дистрофічні процеси, захворювання, пов’язані з серцево-судинною системою, порушення нервової системи, остеопороз, зміни в шкірному покриві.

Від довжини теломер залежить:

 • біологічний показник віку клітин;
 • довжина життєдіяльності людського організму;
 • час запуску старечих захворювань.

Довжину теломер значно скорочує кількість поділ клітин, і не тільки. Також життя клітини залежить від таких факторів: наявність запальних процесів, емоційних зривів і депресій, при фізичних травмах, запущеного процесу окислення в організмі. Ще одним важливим фактором є підвищення гомоцистеїну в організмі.

Як призупинити процес старіння

Виходячи з отриманих результатів досліджень генетиків, можна виділити 7 рекомендацій для збереження молодості і довголіття:

Порада 1. Забезпечте себе за допомогою зниження гомоцистеїну в організмі. Ця амінокислота міститься в крові, що призводить процес руйнування теломер в активну дію. Тому вживайте побільше фолієвої кислоти і вітамінів Ст.

Порада 2. Забезпечуйте повноцінне споживання вітаміну С, брак якого приводить в дію руйнування теломер.

Порада 3. Перестаньте нервувати, зводите до мінімуму стреси та депресії. Для цього допоможуть медитації, відпочинок і перезавантаження своєї нервової системи, зміна місця проживання, способу спілкування, може навіть способу життя.

Порада 4. Зведіть до мінімуму, а краще взагалі відмовтеся від шкідливої їжі, алкоголю та куріння, інших оксидантів.

Порада 5. Почніть робити зарядку, бігати вранці, ходити в спортзал, побільше гуляти і насолоджуватися життям.

Рада 6. Вживайте побільше кислот Омега-3.

Рада 7. Не зліться, відкиньте негативізм, відчуйте позитивний настрій життєвої енергії.

Як же зберегти молодість

Що ми можемо зробити, щоб теломери в нашому генетичному коді не вкорочували свою довжину? Існує такий фермент – теломераза, який може наростити довжину теломер. Відбувається це в статевих, ембріональних стовбурових клітинах. Ці клітини можуть вічно ділитися, їх теломери не коротшають. Але, тим не менш, досі жоден учений не зміг створити препарат, який повернув би час назад, і скасував старість. Нам залишається тільки слідувати рекомендаціям, щоб трохи призупинити старіння організму і виглядати молодше.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Сноубординг

  Сноубординг

  Спортивний світ сповнений історій про те, як нікому не відомий претендент раптом став чемпіоном, але з цілим видом спорту таке траплялося не так вже й часто. У другій половині XX століття уособленням американської мрії стала історія розвитку та популяризації сноубордингу – мабуть, найпопулярнішого екстремального спорту в світі і вже точно одного з найбільш видовищних.

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама