Медицина

Чому діти ходять у сні? Причини лунатизму

0

Лунатизм, або сомнабулізм з латинської, означає «снохождение». Лунатизм досить часто зустрічається у дітей, і у більшості випадків проходить до 15 – річного віку. У 5% дітей зустрічається постійна форма лунатизму, а поодинокі випадки реєструються у 30% дітей. Описані рідкісні випадки лунатизму у дорослих. Сомнамбулізм супроводжується неусвідомленими діями під час сну. Чому лунатизм зустрічається переважно у дітей? Які причини розвитку лунатизму, читайте в нашій статті.

Коли і чому розвивається лунатизм у дітей?

Перші ознаки лунатизму проявляються після 6 років. Багато вчених вважають причиною розвитку сомнамбулізму великий обсяг інформації, яка надійшла в мозок дитини. Обробка інформації продовжується під час сну, викликаючи активність мозку.

Як відомо, сон людини має кілька стадій, серед яких фази швидкого й повільного сну. Фаза повільного сну настає приблизно через півтори години після засипання. Механізм розвитку лунатизму полягає в нерівномірному поширенні процесів гальмування в головному мозку. Таким чином, координуючі рухові функції перебувають у стані неглибокого гальмування. У результаті одна частина мозку під час сну знаходиться в стані сну, а інша не спить, з-за чого прокидається і тіло.

Які причини провокують розвиток лунатизму у дітей?

Вчені давно зацікавилися явищем лунатизму і з’ясуванням причин сомнамбулізму. Нещодавно американські вчені виявили частину 20-ї хромосоми на ДНК, яка відповідальна за розвиток лунатизму. Її наявність в хромосомі збільшує ризик виникнення лунатизму на 50%. На жаль, встановити конкретний ген, який визначає схильність до сомнамбулизму, не вдалося. Активність прояви лунатизму залежить від активності магнітного поля. Є фактори, які сприяють розвитку лунатизму.

Фактори, що сприяють розвитку лунатизму:

 • Тривожний стан і емоційне напруження у дітей.
 • Бурхлива реакція дитини на стрес, сварку, конфлікт.
 • Черепно – мозкова травма.
 • Нейроінфекції в анамнезі.
 • Глистні інвазії.
 • Не повністю сформована нервова система у дітей.
 • Порушення сну.
 • Інтенсивні навантаження в школі і на додаткових заняттях.
 • Епілепсія.

Як проявляється лунатизм? Що відбувається з дитиною при сомнамбулизме?

Під час сну дитина встає з ліжка, здійснює складні дії – одягається, переміщує речі, виходить з квартири. Вранці дитина не пам’ятає цих дій. В такому випадку дитину треба акуратно розбудити, щоб не злякати його, і укласти знову спати. Такі ходіння дитини небезпечні через можливість отримати сильний переляк, а також у такому стані дитина може вистрибнути з вікна. Часто дитина спотикається про предмети меблів і травмується. Під час лунатизму очі у дитини відкриті, зіниці звужені, застиглий погляд, вираз обличчя байдуже. Сновида не реагує на звертання до нього. Коли дитину будять, він стає розгубленим і дезорієнтованим.

Що робити при виявленні у дитини лунатизму?

Лунатизм триває від 15 хвилин до години, після чого дитина сам повертається в ліжко до нормального сну. Також проявами сомнамбулізму вважаються вимовляння слів у сні, коли дитина спить з відкритими очима або засинає в сидячому положенні.

При виявленні у дитини явищ лунатизму важливо проконсультуватися у психоневролога для виключення органічної патології нервової системи. Фахівці вважають, що лунатизм не вимагає лікування, оскільки фактори, які сприяють сомнамбулизму, з віком не так травмують психіку.

Для якнайшвидшого зменшення і зникнення епізодів лунатизму рекомендовано:

 • оберігати дитину від стресових ситуацій і переживань;
 • важливо забезпечити повноцінний сон дитині;
 • обов’язково забезпечити спокійне проведення часу перед сном, не використовуючи активні ігри чи перегляд телевізора;
 • заспокійливий ефект надає прийняття ванни перед сном.

Таким чином, при виявленні лунатизму у дитини потрібно, крім консультації невропатолога, налагодити стосунки в сім’ї для створення комфорту для дитини.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • 30 фактів, яких ви напевно не знали

  1. Паралельні лінії в космосі перетинаються. 2. Фен-шуй спочатку — мистецтво прикраси могил. 3. При чханні всі функції організму зупиняються, навіть серце. 4. Качине крякання не дає луни. 5. Найбільша кількість віджимань за раз — 46001. 6. Змія може спати протягом трьох років. 7. Довжина волосся на голові, які, в середньому, виростають на голові людини…

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама