Медицина

Хімія почуттів і емоцій: як гормони впливають на настрій

0

Деякі схильні думати, що дар відчувати і переживати емоції нам дано природою. Насправді, “механізм” почуттів і емоцій настільки глибокий і складний, що не кожен зможе розібратися, від чого з’являється стрес і депресія, гарний настрій, підйом сил або знесилення. У всіх цих процесах першу скрипку відіграє хімія – хімічні процеси в нашому мозку запускають роботу гормональної системи, тому відповімо на питання, як гормони впливають на настрій. Не можна сказати, що один лише гормон спрямований на формування в людині того чи іншого почуття, лише тісна взаємодія всіх процесів і елементів може здійснити емоційний підйом.

Як гормони впливають на настрій

Три органу головного мозку тісно взаємопов’язані і функціонують для синтезу гормонів, управління деякими процесами. Це епіфіз, гіпоталамус і гіпофіз, які відносять до залоз секреції ендокринної системи. Також частина гормонів виробляють надниркові залози. Розглянемо функції гормонів: серотоніну, мелатоніну, дофаміну, а також гормонів, які викликають протилежні емоції, адреналіну і норадреналіну. Як гормони впливають на настрій? Дуже просто – приводять в активну дію хімічні процеси, спрямовані на емоційну сферу.

Щоб завжди бути в гарному настрої, варто підвищити рівень серотоніну

Речовина серотонін є нейромедіатором, передає хімічні імпульси від нервових клітин в мозок. Крім головного мозку, Серотонін виділяється слизовою оболонкою ШКТ (шлунково-кишкового тракту), тому, коли ми вживаємо в їжу багато шоколаду, настрій може підвищуватися. У полі впливу серотоніну потрапляють не тільки почуття і емоції, але і підвищується пізнавальна активність, творче мислення, серотонін приводить в тонус м’язи і ефективно впливає на рухову систему. Коли в організмі починається вироблятися серотонін, то здається, що сил додалося і людина може зробити все що завгодно, навіть гори перевернути. Гарний настрій починає відчуватися при активності серотоніну в корі головного мозку, а якщо присутні і інші гормони, які брали участь у формування чуттєвості, відчуття можуть досягати свого апогею – ейфорії і задоволення. Дефіцит серотоніну призводить до депресії, появі втоми, напруги і зневіри. Серотонін може контролювати рівень сприйнятливості рецепторами мозку таких гормонів, як адреналін і норадреналін. Таким чином, серотонін може підвищувати самовладання, емоційну стійкість. Але, сам по собі серотонін в організмі не може виділятися, він синтезується з амінокислоти триптофану і глюкози.

Серотонін блокує апетит, викликає суб’єктивне відчуття ситості. Як гормони впливають на настрій і як це відбувається: коли ми вживаємо вуглеводну їжу (банани, шоколад, цукор, навіть хліб), що містить триптофан і глюкозу, прискорюється вироблення гормону серотоніну, і це сприяє підвищенню настрою і загального тонусу організму. Мозкова діяльність, в свою чергу, звикає отримувати багато матеріалу для вироблення серотоніну, і коли настає брак і починається депресія, то вимагає від людини знову поповнити запаси. Така вимога називається синдромом ласуни. Адже Не дарма кажуть: чим повніше, тим добрішим. Все гранично просто, справа в роботі гормону серотоніну.

Світло чи тінь – мелатонін

Протилежність серотоніну – мелатонін, виробляється щитовидною залозою і синтезується з серотоніну. Мелатонін виробляється в темряві, Якщо світло і яскраво світить сонце, вироблення цього гормону може. 70% мелатоніну на добу виробляється вночі. Біологічний годинник в організмі людини спрацьовують за рахунок мелатоніну. Взимку швидко темніє, організм часто занурюється в темряву, тому мелатоніну виробляється більше, і він гальмує роботу серотоніну, що викликає сезонний стрес і депресію. Поспостерігайте за своїм організмом: коли взимку яскраво світить сонце, відразу відчувається гарний настрій і підйом фізичних сил – мелатоніну виробляється менше, більша частка припадає на серотонін.

Почуття задоволення залежить від дофаміну

Дофамін відноситься до фенилэтиламиновой групі і є нейромедіатором і гормоном. Він допомогою інших речовин впливає на серцеву активність, руховий апарат і навіть може викликати блювотний рефлекс. Як гормон, дофамін виробляється наднирковими залозами, а як нейромедіатор – в середньому мозку. Є чотири шляхи, по яких рухаються дофаміни, їх називають дофаминовы шляху. Мезолимбический шлях викликає почуття задоволеності. Під час прийняття їжі і статевого акту рівень дофаміну максимально підвищується. Дофамін виробляється навіть тоді, коли ми передчуваємо насолоду, очікуємо часу прийняття їжі або сексу. Вважається, що саме дофамін допомагає людині прийняти рішення, зробити вибір: високий рівень дофаміну дозволяє приймати рішення швидко, якщо ж спостерігається порушення транспортування дофаміну, то людям важко зробити вибір, вони коливаються і не можуть визначитися. Пояснюється така залежність управлінням дофаміну почуттям майбутньої нагороди після прийняття рішення, знаходиться в підсвідомості.

Гнів або страх: це адреналін і норадреналін

Гормони адреналін і норадреналін виробляються в наднирниках і визначають почуття страху або люті, злості. Адреналін активізується під час стресу, спрямований на спрацювання рефлексу самозбереження і самозахисту. Адреналін – це гормон, безпосередньо брав участь у просуванні нервових імпульсів. Коли кров насичується цих гормонів, в організмі відбувається хвиля змін:

 • серцебиття частішає;
 • судини в черевній порожнині, мускулатури і слизових оболонок звужуються;
 • розширюються зіниці.

Адреналін спрямований на пристосування організму до стресу, щоб вчасно можна було відреагувати на непередбачену ситуацію. Норадреналін є і гормоном і нейромедіатором. Активізується при страху, тривозі, травмі. Норадреналін підвищує артеріальний тиск і безпосередньо звужує судини в організмі. Саме норадреналін вважається гормоном, що продукується почуття люті, може викликати злість, почуття вседозволеності.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Прикольний малий

  Цікаві факти про дітей

  Діти – справжнє диво, яке дарує батькам і оточуючим масу нових емоцій, позитивний заряд, а ще, дитячий світ – джерело дивовижних фактів, можете не вірити, але це дійсно так:

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама