Мавпа
Тварини

Самоконтроль у мавп залежить від розмірів тіла

0

Схильність приматів вибирати більш велику майбутню вигоду за рахунок негайної, але невеликої винагороди залежить від розмірів тіла і тривалості життя мавпи.

Одне з найбільш примітних властивостей людської свідомості – це вміння відмовлятися від невеликої негайної вигоди на користь вигоди набагато більшої, але яка прийде до нас через якийсь час. Теоретично ми всі розуміємо переваги відкладеної вигоди, хоча практично не кожен може і хоче терпіти до «світлого майбутнього».

Відмінності виявляються вже в дитячому віці: так, в 70-ті роки минулого століття був поставлений експеримент з дітьми, яким давали зефір (досвід так потім і назвали – «експеримент зефірка») і говорили, що вони можуть з’їсти частування зараз або трохи пізніше. Якщо дитина погоджувався почекати, то отримувала другу порцію. Деякі діти з’їдали маршмеллоу відразу, деякі вирішували почекати. З часом, треба думати, хтось із нас стає прихильником одного типу поведінки, хтось іншого, але, повторимо, усвідомити переваги відкладеної вигоди можуть всі.

Але не будемо забувати, що багато з особливостей людської психіки мають свою еволюційну історію, і деякі з цих особливостей можна спостерігати в тому числі і у сучасних мавп. І було б, напевно, цікаво дізнатися, як у них йдуть справи з відкладеною вигодою. Над цим питанням задумався Джеффрі Стівенс (Jeffrey R. Stevens), фахівець з порівняльної психології з Університету Небраски в Лінкольні. У своїй роботі, опублікованій в журналі Proceedings of the Royal Society B, він аналізує поведінку тринадцяти видів сучасних приматів, від горил до мармозеток. Виявилося, що в принципі примати можуть відкладати миттєву вигоду заради майбутньої, але час, який мавпи згодні чекати, змінюється від виду до виду. Наприклад, шимпанзе можуть почекати дві хвилини, маючи на увазі отримати більшу винограду, а ось чорних лемурів вистачає всього на 15 секунд. Закономірність виявилася така: чим більша була мавпа, чим більшим був її мозок, чим довше вона жила і чим більше території їй було потрібно для життя, тим сильнішим був її самоконтроль і тим довше вона була готова чекати відкладеної вигоди.

Всі перераховані фактори працювали в сукупності. Шимпанзе, які живуть в середньому 60 років і які займають близько 56 квадратних кілометрів, опинилися в цьому сенсі чемпіонами – як було сказано, вони були готові чекати цілих дві хвилини. Звання ж самих нетерплячих мавп можна привласнити Едіповим Тамарінам – вони чекали майбутньої вигоди не більше восьми секунд.

Цим результатам передували багаторічні експерименти, які Джеффрі Девіс і його колеги ставили з лемурами, мармозетки, тамарінами, звичайними шимпанзе і шимпанзе бонобо. Крім того, в роботі були використані матеріали інших дослідницьких груп. При цьому, що цікаво, не вдалося знайти відповідності між готовністю чекати, з одного боку, і складністю соціальної структури і загальним когнітивним розвитком, з іншого. У людини зв’язок в цьому сенсі простежується чітко: терпіння на користь майбутнього винагороди росте разом з IQ, рівнем освіти, об’ємом робочої пам’яті та ін. Але ось у мавп все виявилося не так.

На думку Джеффрі Стівенса, еволюційні чинники, від яких залежав розвиток самоконтролю у приматів, виявилися чисто фізіологічними. Як відомо, рівень метаболізму відповідає розміру тіла, і у невеликих тварин обмін речовин відбувається швидше. З швидким метаболізмом пов’язані не тільки анатомічні параметри, але і багато особливостей поведінки та екології. З іншого боку, якщо у мавпи обмін речовин протікає занадто швидко, це означає, що їй потрібно постійно поповнювати запас поживних речовин, і чекати якусь майбутню вигоду дрібному примату просто не з руки – метаболізм чекає нової порції палива прямо зараз. Втім, це поки лише одне з пояснень, яке вимагає додаткових досліджень.

Зауважимо також, що здатність до такого міжчасового вибору є не тільки у приматів, але і у птахів. Наприклад, зоологи з Віденського університету (Австрія) ставили тест на відкладену вигоду з какаду Гоффіна, і птахи цей тест успішно виконували, причому час, який вони були готові чекати, становило 80 секунд – багато мавп могли б позаздрити. А в схожому досвіді, який ставили з воронами і чорними воронами, птахи були готові чекати до 10 хвилин. І вранові, і папуги славляться своїми розумом і кмітливістю, хоча було б цікаво перевірити, чи не залежить і їхнє терпіння від розміру тіла і тривалості життя.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Стакан води на фоні водойми

  Цікаві факти про воду

  H2O – формула, знайома всім ще з уроків хімії, без води немислиме життя не тільки людини, але і всієї живої природи. При цьому, використовуючи воду щодня, ми навіть не замислюємося про те, які таємниці приховує в собі вода і скільки найцікавіших фактів про неї відкрито на даний момент:

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама