Інсульт
Люди та суспільство

Про інсульт і що робити, коли він трапився

0

При інсульті рахунок йде деколи буквально на хвилини. Від того, наскільки швидко і точно зорієнтуються в ситуації люди, оточуючі хворого, залежить не тільки можливість його подальшого відновлення. Насамперед, мова йде про життя, оскільки від інсульту щорічно вмирають мільйони людей. Причому ця хвороба не щадить нікого – ні чоловіків, ні жінок, ні старих, ні молодих людей.

Інсульт. Фактори ризику

Останнім часом інсульт сильно помолодшав. Випадки розвитку цього захворювання у людей у ​​віці 25-30 років вже нікого не дивують. Цьому сприяє безліч факторів – від спадковості до шкідливих звичок. До основних факторів ризику розвитку інсульту відносяться:

 • Артеріальна гіпертонія
 • Зловживання алкоголем
 • Підвищений рівень холестерину в крові
 • Постійні стреси
 • Малорухливий спосіб життя, ожиріння
 • Куріння
 • Неправильне харчування (зловживання солоними, гострими, жирними стравами)

Крім того, інсульт частіше реєструється у літніх людей. І якщо у віці до 60 років чоловіки схильні до цього захворювання більше жінок, то після 60 років ситуація змінюється – жінки страждають інсультом частіше. Що ж стосується несприятливого результату, то смертність від інсульту вище саме серед представників сильної статі.

Смертність при інсульті обумовлена ​​тим, що люди, які знаходилися поруч, не надали значення підозрілим симптомам, розгубилися і не викликали вчасно швидку допомогу. І дорогоцінні хвилини йшли, несучи разом з собою шанси потерпілого на життя.

Трохи статистики:

 • Інсульт щороку вражає 120 тисяч українців. Третина хворих помирає протягом першого місяця (багато – в перші дні), протягом року – 50% хворих
 • Інсульт – друга за поширеністю причина смертності, на першому місці – серцево-судинні захворювання
 • Інсульт – часта причина інвалідизації хворих, кожна третя людина, котра перенесла інсульт, вже ніколи не встає з ліжка.
 • Смертність при інсульті безпосередньо залежить від того, наскільки швидко була надана кваліфікована медична допомога

Ризику інсульту піддається кожен з нас, і в будь-яку хвилину хтось поруч може потребувати невідкладної допомоги. І якщо ви будете знати, як проявляється інсульт, що потрібно зробити, якщо це сталося, то тим самим ви можете врятувати життя цієї людини.

Важливо!

Чим раніше буде надана допомога при інсульті, тим нижча ймовірність летального результату і ризик того, що людина опиниться на все життя прикутою до інвалідного крісла.

Що таке інсульт?

Інсульт являє собою гостре порушення мозкового кровообігу, яке відбувається через закупорку тромбом судини головного мозку. В результаті кровопостачання певної ділянки головного мозку погіршується або припиняється повністю, приводячи до його відмирання. Це призводить до дуже тяжких наслідків: параліч однієї сторони тіла (повний або частковий), порушення мови, зміна особистості хворого.

Як розпізнати симптоми інсульту

Ознаки інсульту в більшості випадків виявляються вже в перші хвилини захворювання. І розпізнати їх може кожен. При інсульті клітини головного мозку, позбавлені нормального кровопостачання, починають відмирати, що може проявитися такими симптомами:

 • Різкий головний біль
 • Сильне запаморочення, порушення координації руху
 • Слабкість, оніміння м’язів з одного боку тіла
 • Проблеми з мовою (загальмованість, порушення дикції, повна нездатність вимовляти звуки)
 • Потемніння в очах, відчуття розмитого зображення, двоїння предметів, погіршення зору
 • Сплутаність свідомості або її втрата (частіше короткочасна)
 • Дезорієнтація в просторі (плутанина в датах, нездатність визначити своє місцезнаходження, відсутність контактності, людина може не впізнавати близьких)
 • Галюцинації

Не варто ігнорувати тривожні симптоми, навіть якщо вони були короткочасними. При найменшій підозрі на інсульт, наприклад, якщо людина безпричинно спіткнулася кілька разів або буквально на кілька секунд втратив свідомість, скористайтеся правилом ПЗП:

П – посміхнутися

Попросіть людину посміхнутися. При інсульті відбувається параліч м’язів з одного боку тіла, в результаті чого посмішка виходить кривою – на ураженій стороні куточок рота залишиться опущеним.

З – заговорити

Спробуйте заговорити з потерпілим, попросивши його вимовити будь-яку нескладну фразу, наприклад «На вулиці йде дощ». При інсульті мова зазвичай порушується, стає незв’язною або загальмованою.

П – підняти руки

Попросіть постраждалого підняти обидві руки вгору одночасно. При інсульті одна рука буде падати або йти убік.

Якщо сумніви залишаються, запропонуйте хворому висунути язик. При інсульті він зазвичай западає набік. Якщо у потерпілої людини присутня хоча б одна ознака інсульту – терміново викликайте швидку допомогу! При цьому максимально точно перелічіть всі симптоми.

Навіть якщо ознаки інсульту були короткочасними, і постраждалий швидко отямився, важливо переконати його обов’язково звернутися за медичною допомогою. Необхідно знати, що несерйозні на перший погляд симптоми інсульту майже в 100% випадків свідчать про серйозні порушення мозкових функцій. І це, в свою чергу, може стати причиною важких наслідків, які приковують хворого до інвалідного ліжка або навіть призводять до летального результату.

Важливо!

До симптомів інсульту можна ставитися легковажно. Нехай вас не вводить в оману короткочасне порушення функцій. У більшості випадків після видимого поліпшення стану через деякий час хвороба прогресує, але лікарі вже не встигають врятувати хворого.

В очікуванні допомоги

До приїзду швидкої допомоги постарайтеся зробити заходи, які не дозволять погіршити і без того складне становище:

 • Допоможіть постраждалому прийняти горизонтальне положення, укладіть його на ліжко або, якщо це сталося на вулиці – на лавку або навіть просто на підлогу.
 • Забезпечте правильну позу потерпілому: голова і плечі повинні бути трохи підняті (приблизно на 30 градусів), але шию при цьому згинати не слід
 • Подбайте про вільний приток повітря – відкрийте кватирку, вікно або двері
 • Розстебніть одяг, який заважає вільному диханню, розслабте краватку, зніміть з шиї шарф або хустку
 • У разі виникнення блювоти поверніть голову потерпілого набік, щоб виключити потрапляння блювотних мас у дихальні шляхи

Якщо найстрашніше сталося з кимось із ваших рідних чи близьких – не дайте паніці захлеснути вас. Адже від вашої холоднокровності і упевненості залежить в такій складній ситуації дуже багато чого.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Завищені вимоги до зовнішності допомагають схуднути

  Доктор Еллісон вважає, що звичайного уроку фізкультури недостатньо, щоб досягти “ефекту схуднення“, а пропуск сніданку нічого не дасть, якщо це порушує звичний для Вас режим харчування. У своєму дослідженні він також зазначає, що легкі перекуски ніяк не можуть негативно позначитися на втрату ваги, адже люди, які худнуть поступово, мають найбільш довгострокові результати, ніж ті, хто…

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама