Медицина

Останні дані дослідження функціонування мозкової активності вночі

0

Всі давно знають, що для організму вкрай важливо висипатися, це дозволяє відновитися за час сну. Але що ж відбувається в нашому мозку, коли ми бачимо сни? Які процеси відбуваються? Одні учені кажуть, що мозок теж спить, інші дотримуються думки, що тільки наполовину. В науковому журналі Science була опублікована приголомшливе дослідження, проведене на мишах і щурах, яке полягало у вивченні активності мозку. Робота мозку під час сну настільки різноманітна і складна, що іноді припущення можна робити тільки після досліджень над тваринами, наприклад, мишами і щурами.

Наскільки робота мозку під час сну відрізняється від неспання

Дослідження на мишах можна частково переносити на людину, тому що клітинні і обмінні процеси в нервовій системі дуже схожі. У людини, як і у мишей мозку ІП – інтерстиціальний простір. Між нейронами і клітинами мозку існують невеликі щілини 15-20 нм. Ці щілини і називають інтерстиціальним простором або ВП. Нейрони являють собою клітини, з яких складається мозок, і за допомогою яких здійснює свою роботу. Глия або гліальні клітини в мозку функціонують біля нейронів і є допоміжними клітинами. ІП заповнюється розчиненими речовинами, які надходять з капілярів (кровоносних судин) або спинномозкової рідини.

Коли людина занурюється у сон, то ці щілини розширюються на 60%. Таке розширення призводить до значного збільшення конвективного обмінного процесу міжклітинної і спинномозкової рідини. Це веде за собою прискорення процесу видалення відходів (нейротоксичні), що скупчилися в центральній нервовій системі за певний проміжок часу. Особливо такий процес зачіпає β-амілоїд, який є пептидом, що грає центральну роль при хворобі Альцгеймера. Бета-амілоїд входить до складу бляшок, що сприяють розвитку хвороби Альцгеймера.

Робота мозку під час сну змінюється наступним чином: коли миша спала, то інтерстиціальний простір охоплювало 14% мозкового обсягу, а під час сну ІП прогресувало до 60 %, і займало 23% мозкового обсягу. Такі цифри пояснюють функціональну спрямованість мозку під час сну: здатність очищатися і відновлюватися. Результат досліджень: робота мозку під час сну спрямовується на процес очищення від відходів нервової діяльності за день.

Ще одне дослідження, про яке згадується в статті журналу Nature, показує здатність мозку «вимикатися», спати. Таке виключення може відбуватися навіть під час неспання організму. Особливо часто відбуваються, коли організм довгий час не спав.

Навіщо необхідний сон і що робити, щоб висипатися

Такі висновки вчених вкрай необхідні для людини, оскільки показують наскільки важливо вчасно лягати спати і знаходиться в цьому стані не менше 7 годин, щоб мозок зміг очистити свої ресурси та налагодити роботу для наступної пори неспання. Якщо ж ми будемо нехтувати таким законом і уріжемо час сну хоч на годину, продуктивність розумової діяльності буде набагато менше, а ризик появи захворювань буде підвищуватися з кожним днем.

Крім функції очищення відходів мозкової діяльності під час сну, організм повинен знаходитися певний проміжок часу в горизонтальному положенні, щоб всі частини тіла і органи теж відпочивали і проводили як процедуру очищення, так відновлення. Ноги і руки відпочивають від навантажень за день, травна система – від перетравлення їжі, видільна система вночі працює лише частково. Це не означає, що весь організм спить і не працює, але, тим не менш, сон – це час для відновлення роботи органів і систем для подальшої ефективної життєдіяльності.

Щоб краще висипатися, дотримуйтесь кількох порад: гуляйте на свіжому повітрі, забезпечуйте комфортне місце для сну, тишу і мінімум освітлення, перед сном не пийте багато рідини або сечогінних препаратів, не вживайте їжу перед сном або алкоголь. Перед тим, як лягати в ліжко дозвольте своєму організму розслабитися, подумайте про приємне, помрійте, візуалізуйте свої бажання.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Молоко та молокопродукти

  Цікаві факти про молоко

  Всі з дитинства пам’ятають повчання батьків про те, що якщо пити молоко, то обов’язково будеш здоровим, а що ще цікавого ви знаєте про такий, здавалося б, звичайний продукт як молоко? Користь від молока науково доведена, виявляється, цей натуральний напій містить максимальний набір природних поживних речовин, такі як кальцій, калій, фосфор, рибофлавін, вітаміни, В12, D, клітковину,…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Восьминіг

  Цікаві факти про молюсків

  Молюски – це один з видів тварин, які мають незвичайну форму. На даний момент існує велика кількість різновидів цього виду тварин. Загалом, існує приблизно від 100 до 300 тисяч видів молюсків.

Реклама