Медицина

Оголошуємо бій! Гормон стресу: кортизол, адреналін, норадреналін

0

Боятися можна багато чого: темряви, комах, світла, снігу, дзеркала. Але яким чином наш організм знає, що треба боятися? Які процеси відбуваються в організмі, коли наш мозок кидає імпульс і кричить «бійся», «не переживай»? З приводу страху або стресу існує багато питань, але найголовніше, що слід розібратися, це вплив гормону стресу кортизолу на наш організм. Кортизол виділяється не тільки тоді, коли ми переживаємо і боїмося, але також при пересиченні фізичними навантаженнями або при екстрених ситуаціях. Гормон стресу – кортизол, може згубно впливати на організм, якщо норма перевищує допустиму межу (80 μg/dl – це вже вище норми, а 180 μg/dl – це критична ситуація, що вимагає негайного втручання).

Що таке гормон: позначення терміна

Гормон – це органічна речовина біологічно активну, виділяється в залозах внутрішньої секреції, надходить у кров і регулює обмін речовин і інші функції організму. Гормони відповідають за донесення інформації про зміни в організмі в певному органі чи клітці. Якщо мозок вирішує, що викликана ситуація вимагає втручання, тоді надсилаються такі речовини, як гормони-посланці до клітки або органу, який є мішенню. Наприклад, якщо виникає загроза життю людини, надниркові залози виділяють гормон стресу кортизол, який відповідає за приплив енергії і сили в організмі, що має допомогти людині вижити або просто перенести трагедію.

Кортизол – гормон стресу як позив до дії

Коли організм переживає період стресових ситуацій, надниркові залози виділяють кортизол, спрямований на швидку мобілізацію організму. Білки в організмі кортизол перетворює в необхідну енергію для боротьби зі стресом. Цей гормон призводить до швидкої регенерації тканин, покращенню пам’яті, концентрацію уваги. Але організму необхідно брати матеріал для перетворення в енергію, тому після закінчення білків, в хід йде м’язова тканина. Якщо постійно знаходиться в стані стресу, нервова система перевантажується і стрес, а відповідно виділяється гормон стресу кортизол, починає шкодити організму.

Що тягне за собою підвищення рівня кортизолу

Перебування у постійному стресовому стані веде організм на шлях накопичення кортизону і розвитку хронічного стресу. Першими показниками підвищеного кортизону є:

 • підвищений кров’яний тиск;
 • зменшення м’язової тканини;
 • гіперглікемія;
 • ожиріння;
 • зниження імунітету;
 • погіршення обміну речовин;
 • підвищення рівня глюкози;
 • поява запального процесу в організмі;
 • функції щитовидної залози відключаються.

Чим більше виділяється кортизолу в організм, тим гірше себе почуває людина. Не просто руйнується м’язова тканина, яка служить ідеальним матеріалом для кортизолу, але й руйнуються кістки. При постійних стресах і депресії людина починає шукати розраду в поїданні їжі, особливо солодкого і мучного. Організм із-за постійного витрачання енергії дає позиви до збільшення апетиту, щоб відновити запаси. Зрештою, якщо наднирники будуть постійно виділяти кортизон або інший гормон стресу, то просто відмовляться працювати і організм залишиться не захищений під час стресових ситуацій.

Інші причини підвищення рівня кортизолу в крові:

 • захворювання сечостатевої системи, збої в злагодженій роботі репродуктивної функції;
 • порушення роботи щитовидної залози;
 • прийом стероїдних препаратів;
 • алкоголізм;
 • прийом наркотиків.

Інші гормони стресу: адреналін і норадреналін

Крім кортизолу надниркові залози виділяють ще і адреналін і норадреналін. Ці гормони виділяються при тривогах, невеликих страхи, шоці. Адреналін надходить у кров і спрямовує свою дію на роботу серця, посилюється серцебиття, зіниці розширюються. Норадреналін викликає підвищення артеріального тиску і називається гормоном люті.

Як знизити рівень гормону стресу

Кортизол і адреналін знижуються після придбання контролю над стресом і тривогою. Поліпшення емоційного фону і постійний відпочинок знизить рівень гормону і підвищить настрій. Також необхідні невеликі фізичні навантаження і повноцінне харчування, щоб відновити роботу організму.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Параметри самої гарної форми грудей

  Еталони краси постійно змінюються, це стосується і поглядів на естетику жіночих грудей. Існує хибна думка про те, що на першому місці завжди залишається розмір грудей, насправді ж привабливість цієї видатної частини тіла залежить від її форми. Найкрасивіша форма грудей у світі, була визначена в ході досліджень, за результатами яких вчені створили спеціальну формулу ідеальної грудей….

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама