Медицина

Оголошуємо бій! Гормон стресу: кортизол, адреналін, норадреналін

0

Боятися можна багато чого: темряви, комах, світла, снігу, дзеркала. Але яким чином наш організм знає, що треба боятися? Які процеси відбуваються в організмі, коли наш мозок кидає імпульс і кричить «бійся», «не переживай»? З приводу страху або стресу існує багато питань, але найголовніше, що слід розібратися, це вплив гормону стресу кортизолу на наш організм. Кортизол виділяється не тільки тоді, коли ми переживаємо і боїмося, але також при пересиченні фізичними навантаженнями або при екстрених ситуаціях. Гормон стресу – кортизол, може згубно впливати на організм, якщо норма перевищує допустиму межу (80 μg/dl – це вже вище норми, а 180 μg/dl – це критична ситуація, що вимагає негайного втручання).

Що таке гормон: позначення терміна

Гормон – це органічна речовина біологічно активну, виділяється в залозах внутрішньої секреції, надходить у кров і регулює обмін речовин і інші функції організму. Гормони відповідають за донесення інформації про зміни в організмі в певному органі чи клітці. Якщо мозок вирішує, що викликана ситуація вимагає втручання, тоді надсилаються такі речовини, як гормони-посланці до клітки або органу, який є мішенню. Наприклад, якщо виникає загроза життю людини, надниркові залози виділяють гормон стресу кортизол, який відповідає за приплив енергії і сили в організмі, що має допомогти людині вижити або просто перенести трагедію.

Кортизол – гормон стресу як позив до дії

Коли організм переживає період стресових ситуацій, надниркові залози виділяють кортизол, спрямований на швидку мобілізацію організму. Білки в організмі кортизол перетворює в необхідну енергію для боротьби зі стресом. Цей гормон призводить до швидкої регенерації тканин, покращенню пам’яті, концентрацію уваги. Але організму необхідно брати матеріал для перетворення в енергію, тому після закінчення білків, в хід йде м’язова тканина. Якщо постійно знаходиться в стані стресу, нервова система перевантажується і стрес, а відповідно виділяється гормон стресу кортизол, починає шкодити організму.

Що тягне за собою підвищення рівня кортизолу

Перебування у постійному стресовому стані веде організм на шлях накопичення кортизону і розвитку хронічного стресу. Першими показниками підвищеного кортизону є:

 • підвищений кров’яний тиск;
 • зменшення м’язової тканини;
 • гіперглікемія;
 • ожиріння;
 • зниження імунітету;
 • погіршення обміну речовин;
 • підвищення рівня глюкози;
 • поява запального процесу в організмі;
 • функції щитовидної залози відключаються.

Чим більше виділяється кортизолу в організм, тим гірше себе почуває людина. Не просто руйнується м’язова тканина, яка служить ідеальним матеріалом для кортизолу, але й руйнуються кістки. При постійних стресах і депресії людина починає шукати розраду в поїданні їжі, особливо солодкого і мучного. Організм із-за постійного витрачання енергії дає позиви до збільшення апетиту, щоб відновити запаси. Зрештою, якщо наднирники будуть постійно виділяти кортизон або інший гормон стресу, то просто відмовляться працювати і організм залишиться не захищений під час стресових ситуацій.

Інші причини підвищення рівня кортизолу в крові:

 • захворювання сечостатевої системи, збої в злагодженій роботі репродуктивної функції;
 • порушення роботи щитовидної залози;
 • прийом стероїдних препаратів;
 • алкоголізм;
 • прийом наркотиків.

Інші гормони стресу: адреналін і норадреналін

Крім кортизолу надниркові залози виділяють ще і адреналін і норадреналін. Ці гормони виділяються при тривогах, невеликих страхи, шоці. Адреналін надходить у кров і спрямовує свою дію на роботу серця, посилюється серцебиття, зіниці розширюються. Норадреналін викликає підвищення артеріального тиску і називається гормоном люті.

Як знизити рівень гормону стресу

Кортизол і адреналін знижуються після придбання контролю над стресом і тривогою. Поліпшення емоційного фону і постійний відпочинок знизить рівень гормону і підвищить настрій. Також необхідні невеликі фізичні навантаження і повноцінне харчування, щоб відновити роботу організму.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Пси поводирі

  Пес-поводир, який сам осліп

  Собаки дуже віддані тварини. Звичайно я не стану говорити, що всі вони такі, адже є і погані собаки. Тим не менше, ці тварини здатні на подвиг, як це зробив пес, який пожертвував своїм життям. Люди часом ставляться до тварин жорстоко. Був навіть випадок, що собаку засудили до довічного ув’язнення… А от собаки-поводирі – це просто…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Восьминіг

  Цікаві факти про молюсків

  Молюски – це один з видів тварин, які мають незвичайну форму. На даний момент існує велика кількість різновидів цього виду тварин. Загалом, існує приблизно від 100 до 300 тисяч видів молюсків.

Реклама