Медицина

Ніс за вітром: почуття голоду загострює нюх

0

Людське нюх – одна з особливих і таємничих складових сенсорної системи організму. Цей аналізатор запахів вже відомий науки, але досі продовжує зберігати в собі безліч таємниць. Що ж нового вдалося пронюхати вченим? Який безвихідь їм вдалося відкрити в науці? Спробуємо відповісти на ці питання.

У людини саме притуплене нюх на тлі всього теплокровного тваринного світу. З роками ця частина сенсорної системи починає втрачатися. Так, народжуючись, людина має особливо гострим нюхом, який притупляється на 40-50% вже за перший рік життя. Примітно і те, що жіноче нюх значно гостріше чоловічого. Завдяки більш чутливою нервовою системою жінки можуть виразніше розпізнавати тонкі запахи, чоловічі феромони і тестостерон.

Як працює нюховий аналізатор?

Нюхальним ресурсом у людей є нюховий епітелій. Він розташований всередині носової порожнини, на верхній носовій раковині. Імпульси від нюхових клітин переходять по нервах в спеціальні цибулини. Так сигнал досягає спершу підкіркові центри, а після конвертується в коркові центри нюху головного мозку, де й відбувається кінцева фаза переробки отриманих даних. Весь цей механізм об’єднаний в нюховий аналізатор.

Клітини нюхового епітелію відчувають той запах, який розчинився в повітрі і перейшов в секрецію.

Вчені-ольфактометрологи нещодавно з’ясували, що особливості людського нюху ще обвиті цілої товщею загадкових таємниць і таємничих загадок… Одним з нагальних і непронюханных тупиків став жир. Хоча його молекули не розчиняються в повітрі, люди здатні розпізнавати жирність продукту за запахом. Цю гіпотезу підтвердили ряд досліджень. Добровольцям довелося обнюхати кілька склянок з молоком, щоб вчені переконалися в таємничих здібності людського мозку. Здатність нюхового аналізатора винюхувати жири очевидна незабаром стане новим науковим відкриттям, над яким зараз працюють компетентні експерти.

Цікаві факти про людський нюх

В процесі нешкідливих медичних експериментів вченим вдалося дізнатися і підтвердити справжність безлічі цікавих фактів про особливості носового аналізатора.

Відчуття підвищеної потреби в задоволенні голоду збуджує в людині тварини або точніше фізичні інстинкти. В цілях самозбереження головний мозок шукає можливість задовольнити потребу організму. На цьому міцному підставі загострюються всі сенсорні системи.

Цей факт міцно пов’язаний з тим, що люди, які страждають від ожиріння, мають більш гострий нюх. Хоча причина пов’язана не тільки з тим, що надмірна вага ніяк не може знайти почуття ситості. Надмірно жирні люди отримують особливе задоволення від їжі, лише один вигляд якої може викликати почуття голоду. Причина в тому, що, дивлячись на апетитну картинку мозок воскрешає у своїй пам’яті запахи, що викликають апетит.

Не менш цікавим фактом стало те, що запах впливає на поведінку людини. Приємні запахи здатні розслабити нервову систему, розташувати його до сну або яким-небудь іншим позитивним діям, в той час, як неприємні запахи повністю пов’язані з антипатіями. Ці відомості нерідко враховуються при оформленні західних торгових залів. Щоб викликати відчуття затишку в надмірно просторому магазині, приміщення заповнюється ароматом чаю або ванілі. Тісні простору навмисне наповнюють запахом хвої, свіжої трави або азоту. Це викликає підсвідомі асоціації з просторим простором.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Нейробіологічні штучки: як зробити мозок щасливішими

  Що робить Вас щасливим? Приємні події, любов, гроші, гарно проведений час? Ваше щастя визначає мозок. Тому, щоб відчути себе хоча б трішки щасливішими у важкий момент, необхідно зосередитися на тому, як зробити мозок щасливим. І нейробіологія знає, як досягти успіху в цій справі. Алекс Корб (Alex Corb) – нейробіолог Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі пропонує спробувати…

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама