Медицина

Норадреналін – нейромедіатор ризикових людей і гормон хижаків

0

Норадреналін (норепінефріну) – гормон стресу, якому приділяють значно менше уваги, ніж іншого гормону стресу – кортизолу. Це цілком обгрунтовано: порушення в організмі, до яких призводить кортизол, включають в себе перепади настрою, втрату пам’яті, безсоння і навіть фізичні захворювання. Однак норадреналін не менш важливий для розумового здоров’я і щастя людини. Estet-portal.com розгляне основні функції норадреналіну, що відбувається при нестачі або надлишку цієї речовини в організмі, а також як привести рівень норадреналіну в норму.

Що таке норадреналін, які функції він виконує?

Норадреналін – це речовина подвійного призначення – він діє як гормон стресу і як нейромедіатор. Норадреналін виробляється в мозку і наднирниках. Норадреналін разом з адреналіном запускає механізм «бий або біжи» у відповідь на небезпеку або надмірний стрес, завдяки чому в екстремальних ситуаціях людина здатна думати і рухатися швидше.

Норадреналін збільшує ЧСС і тиск крові, направляючи її від шкіри в м’язи, і ініціює викид глюкози в кров.

Норадреналін відрізняється від інших тим, що він виробляється в міру необхідності, а розсіюється – відразу ж після зникнення небезпеки або стресової ситуації. Кортизол ж здатний накопичуватися в організмі і приводити до ожиріння, діабету, хвороб серця і раку.

Схожість норадреналіну з дофаміном і зв’язок з депресією

Для початку варто відзначити, що біохімічні причини депресії вивчені лише частково. Найпопулярнішою теорією появи депресії називають брак серотоніну, тому на заповнення такої нестачі спрямовані найбільш популярні антидепресанти.

Серед інших теорій розвитку депресії називають: запалення в мозку, низький рівень дофаміну або норадреналіну. При нестачі норадреналіну спостерігаються:

 • сплутаність свідомості;
 • апатія;
 • втрата інтересу до життя.

Норадреналін і дофамін схожі тим, що синтезуються з однакових амінокислот-попередників – тирозину і фенілаланіну, а також відіграють важливу роль у мотивації і концентрації. Однак виробляються вони в різних ділянках мозку і впливають на різні рецептори.

Дисбаланс норадреналіну та інші психічні порушення

Крім депресії, брак норадреналіну пов’язують із синдромом дефіциту уваги гіперактивності. Як і з будь-яким нейромедіатором або гормоном, рівень норадреналіну може бути занадто низькою або занадто високою – і ознаки такого дисбалансу досить чітко виражені.

При надлишку норадреналіну людина схильна до тривожності і безсонні, а різкий стрибок рівня норадреналіну в бік підвищення може викликати панічну атаку.

Відповідно, при нестачі норадреналіну спостерігається втома, депресія, втрата інтересу до життя. Також варто відзначити, що:

 • У людей з фибромиалгией і синдромом хронічної втоми також спостерігаються низькі рівні норадреналіну.
 • Біполярний розлад також може бути викликано дисбалансом норажреналина.
 • Мігрені також можуть бути результатом нестачі цієї хімічної речовини в мозку.
 • Хвороба Паркінсона, Альцгеймера – у цих захворюваннях норадреналін також виступає одним з негативних факторів.

Як збалансувати норадреналін в організмі природним способом?

Будівельний блок норадреналіну – амінокислота тирозин і фенілаланін (перетворюється в тирозин). Тому можна регулювати рівень норадреналіну з допомогою продуктів:

 • банани;
 • бобові;
 • курка;
 • сир;
 • шоколад;
 • яйця;
 • морепродукти і т. д.

Добавки, що поліпшують синтез норадреналіну, при недостатньому отриманні будівельних матеріалів для норадреналіну призначає лікар.

Крім харчування, збалансувати рівень норадреналіну можна кількома простими способами: протягом кількох хвилин після стрибка в холодну воду рівень норадреналіну збільшується в 2-3 рази. Звичайно, такий метод безпечний далеко не для всіх, тому подвоїти рівень норадреналіну можна, вздремнув днем.

Що стосується людей, у яких підвищений рівень норадреналіну, без лікаря і спеціальних препаратів не обійтися.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Альбіноска

  Альбінізм

  Альбінізм (від латинського. Albus-білий) – вроджена аномалія, яка проявляється зміною кольору шкіри, волосся і очей. Дана патологія викликана розладом процесу синтезу меланіну. Може бути повним або частковим. Повний альбінізм характеризується білим кольором волосся і шкіри і світло-синього, червоного або рожевого кольору райдужної оболонки ока. Альбіноси (люди з повним альбінізмом) мають чутливу до сонячних променів шкіру…

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама