Медицина

Кров людини – тонко продумана система життєзабезпечення

0

Кров – це рідина, завдяки якій живе людське тіло. Вона циркулює в організмі, зігріваючи, охолоджуючи, живлячи, захищаючи і очищаючи його від токсичних речовин. Завдяки особливостям крові людини вона – сполучна ланка між усіма органами тіла, здатне вмить закладати будь-які тріщини в стінках судин і оновлювати систему. В середньому, у людини вагою 60 кг в тілі циркулює 5 літрів крові. Серце з легкістю проганяє все це кількість крові по організму за 1 хвилину. Кров в житті людини відіграє дуже важливу роль: вона поставляє живильні речовини і зігріває всі крапки організму.

Особливості крові людини – транспортувальник кисню і вуглекислого газу

Повітря, яке ми вдихаємо, є життєво необхідною речовиною для організму. Він потрібний для виробництва енергії. Завдяки особливостям крові людини кисень переноситься від легень до всіх клітин.

Молекули гемоглобіну, які знаходяться в червоних кров’яних тільцях, переносять кисень. Кожне червоне кров’яне тільце, форма якого нагадує вигнутий диск, здатна переносить близько трьохсот мільйонів молекул гемоглобіну. Вони здатні не тільки переносити кисень, але й вивільняти його, наприклад, у робочі клітини м’язів. На зворотному шляху червоні кров’яні тільця доставляють двоокис вуглецю, що утворюється в результаті спалювання цукру, назад в легені. Після цього еритроцити знову зв’язуються з киснем і транспортують його в тканини.

На схемі показаний процес обміну газами в альвеолах і транспортування кисню гемоглобіном

Молекули гемоглобіну також, крім кисню, переносять окис азоту. Без цього газу тиск крові постійно змінювалося б. Гемоглобін також регулює кількість кисню, доставляемое в тканини, за допомогою окису азоту. Дивно, що така «регуляція» можлива завдяки лише одній молекулі.

Особливості крові людини – ідеально спроектовані клітини

Червоні кров’яні тільця становлять більшість всіх клітин крові. У крові дорослої людини їх близько 30 мільярдів, вони надають колір нашої крові. Завдяки виняткової гнучкості червоні кров’яні тільця можуть протискуватися через капіляри і дуже маленькі отвори, не застряє в них. У діаметрі капіляри складають, як правило, від чотирьох до п’яти мікрометрів, а еритроцити – близько 7,5 мікрометрів. У діабетиків червоні кров’яні тільця втрачають свою гнучкість, внаслідок чого вони «забивають» делікатні тканини в очах пацієнтів, що призводить до сліпоти.

Особливості крові людини – автоматична аварійна система

Термін життя червоного кров’яного тільця становить 120 днів. Після цього еритроцити «ліквідує» селезінка. Така втрата заповнюється за допомогою постійного формування нових клітин. В нормальних умовах в секунду в організмі з’являється 2,5 мільйона червоних кров’яних тілець. Особливість крові людини полягає в тому, що при необхідності їх кількість збільшується – регулюванням займається гормон під назвою еритропоетин. Наприклад, у результаті великої втрати крові втрата негайно заповнюється. Крім цього, швидкість регенерації збільшується при постійному зниженні рівня кисню, наприклад, при підйомі на велику висоту.

Особливості крові людини – ідеальна система транспортування

Рідина крові називається плазмою, вона переносить не тільки клітини крові, а й інші речовини в організмі. Плазма – прозора жовтувата рідина, що становить 5% нормальної ваги тіла. 90% плазми – це вода, крім якої в плазмі також знаходяться солі, мінерали, вуглеводи, жири і сотні різних типів білків. Деякі з білків у крові виконують транспортну функцію – пов’язують жири і переносять їх в тканини. Якщо б такі білки не переносили жири, останні би просто хаотично плавали по всьому організму, приводячи до серйозних проблем зі здоров’ям.

Гормони у плазмі відіграють роль спеціальних кур’єрів. Це ще одна особливість крові людини. Вони сприяють комунікації між органами і клітинами за допомогою хімічних сигналів. Найбільш поширеним у плазмі крові є гормон альбумін. Він зв’язує жири, такі як холестерин, гормони, білірубін або ліки і залишає шкідливі речовини в печінці, переносячи інші поживні речовини і гормони у місця, де вони необхідні.

Всього один білок здатний розрізняти жири, гормони і ліки, а також визначати місця, в які їх потрібно перенести, а також кількості, в яких вони необхідні. І це лише один з десятків тисяч біохімічних процесів, що відбуваються в організмі.

Особливості крові людини – спеціальні механізми контролю

Поживні речовини повинні проникати через стінки судин, по яким вони переносяться, цільові тканини. Незважаючи на те, що в стінках судин знаходяться крихітні отвори, речовини самі по собі через них не проходять – для цього необхідно тиск крові. Однак поживні речовини, які проходять в тканини у великих кількостях, ніж це необхідно, призводять до появи запалень в тканинах. Особливість крові людини полягає ще і в тому, що для балансування кров’яного тиску і відтоку рідини назад у кров існують спеціальні механізми. За це відповідає альбумін – за розмірами він більше, ніж вищевказані отвори, він може всмоктувати воду, як губка.

З іншого боку, речовини з крові не повинні проникати в мозок без проходження відповідного контролю, оскільки деякі з них здатні пошкоджувати нервові клітини (нейрони). Тому мозок захищений від несанкціонованого доступу таких речовин: пори закриті щільними шарами клітин, а всі речовини повинні пройти через цей шар, як через КПП, завдяки чому мозок отримує збалансований приплив поживних речовин.

Особливості крові людини – термостат організму

Крім токсинів, червоних кров’яних тілець, вітамінів та інших речовин, кров також переносить тепло – попутний продукт вироблення енергії в клітинах. Розподіл і балансування тепла в тілі в залежності від зовнішньої температури життєво необхідна. Якби в організмі не було системи розподілу тепла, під час задіяння м’язів рук наші руки перегрівалися б, а інші частини тіла – охолоджувалися, що негативно позначилося б на обміні речовин.

Тому тепло рівномірно розподіляється в організмі, за що і відповідає циркуляційна система. Кров’яні судини під шкірою збільшуються в обсязі, що дозволяє зайвого тепла вийти назовні, також активується система потовиділення. Коли температура зовнішнього повітря низька, кров’яні судини під шкірою звужуються, у результаті чого кількість крові в області, де відбувається охолодження, зменшується, щоб мінімізувати охолодження.

Всі процеси, що відбуваються в крові, складні і тісно переплетені між собою. Все продумано до найдрібніших деталей, тому навіть невелика поломка в цьому механізмі може призвести до серйозних наслідків.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Жіночі очі

  Цікаві факти про очі людини

  Очі – один з найважливіших органів людини. Звичайно, вони не так важливі як серце або легені, але, тим не менш, важливі. Очі дають нам можливість дивитися на світ і радіти життю.

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама