Медицина

Дія гормонів: все вирішено!

0

Здавна вчені задавалися питанням, чому люди так несхожі між собою за кольором шкіри і волосся, очей, формою обличчя, будовою тіла, характером і кмітливістю, поведінкою і навіть снами. Яку дію гормонів на організм? Індивідуальність нам дарують гормони, які регулюють психічні та фізичні особливості в організмі. Таємниця зачаття і подальший розвиток плоду, яким маленький чоловічок зросте: худим або повним, високим або низьким, розумним або просто обдарованим, як швидко зможе пристосовуватися до навколишнього світу, які пристрасті сформуються, які емоції будуть переважати – все вирішують гормональні зміни, які залишають генетичний фон.

Яка роль гормонів в людському організмі

Завдяки чіткій злагодженій роботі гормонів, всі органи, тканини і клітини з’єднані в одну потужну систему, яка чітко регулює роботу всього організму в цілому і називається ця система ендокринна. Гормони (від грец. hormamo означає приводити в рух, спонукати) являють собою активні хімічні речовини, що виділяються в кров і лімфу (позаклітинний простір), які доставляють гормони в потрібне місце – це може бути одна клітина або безліч, органу або тканини. Дія гормонів залежить від функцій:

 • гуморальна регуляція процесів у організмі – від гіпофіза (у головному мозку) за допомогою гормонів здійснюється управління життєдіяльністю людини;
 • забезпечення постійного зв’язку між органами, клітинами, процесами, тканинами в організмі, гармонійної взаємодії внутрішнього середовища;
 • управління процесами розмноження, росту та дозрівання.

Гіпофіз (головна залоза внутрішньої секреції) в головному мозку виділяє ряд гомон, відповідальних за управління надниркових залоз, щитовидної залози, статевих залоз. Щитовидна залоза, в свою чергу, виділяє гормони, які діють на процеси росту і обмін речовин. Надниркові залози виділяють гормони для управління обміну речовин: вуглеводів і жирів, і направлені на роботу серцево-судинної системи. Найвідоміші гормони, що виділяються залозами: кортизол і адреналін. Підшлункова залоза виділяє інсулін, якщо рівень інсуліну падає, починає розвиватися цукровий діабет. Статеві залози відповідають за вироблення гормонів у регуляції процесу дозрівання, росту і репродуктивної функції.

Чим відрізняються гормони від інших біологічних речовин

Відмінні властивості гормонів:

 • дистантный характер – вплив на органи, які знаходяться на великій відстані від залози;
 • специфічні особливості – деякі гормони можуть впливати на один орган або ж на багато клітин і органів, задіяних у процесі;
 • висока біологічна активність, швидко руйнуються;
 • дія гормонів здійснюється на живі клітини організму.

Сфера дії гормонів в організмі

Дія гормонів відрізняється двома направленностями: водорозчинні гормони, які не проникають у клітини, а діють на рівні клітинної мембрани, і другий тип – проходять (жиророзчинні), які проникають крізь мембрану клітини і починають діяти в цитоплазмі. Розглянемо на прикладі адреналіну. Цей гормон може активізувати свою дію, якщо з’єднатися з потрібним рецептором на клітці і формують вторинні процеси в клітині, які вже починають клітинний метаболізм. Більш швидку схему впливу мають проникаючі гормони, наприклад, інсулін. Він проходить крізь мембрану і активізується у випадку сполуки клітини і молекули гормону, що призводить в дію гормональний ефект.

Різновиди: дія гормонів і особливості

Гормони гіпофіза: пролактин відповідає за роботу молочних залоз під час вагітності, тиреотропин – виробляє тироксин в щитовидній залозі, кортикотропін (адренокортикотропный гормон) – діє в наднирниках і виділяє кортизол, окситоцин відповідає за перебіг пологів, вазопресин (Антидіуретичний гормон) спрямований на збереження рідини в організмі, гормон росту – соматотропін спрямований на забезпечення належного фізичного розвитку організму.

Гормони щитовидної залози: тироксин спрямований на прискорення обміну речовин, трийодтиронін управляє накопиченням кальцію в організмі і його поширення.

Гормони підшлункової залози: глюкагон збільшує глюкозу в крові, інсулін відповідає за регуляцію рівня цукру в крові.

Гормони надниркових залоз: кортизол приводить в дію захисну функцію організму при стресі, адреналін виділяється при почутті страху або небезпеки для людини, альдостерон управляє рівнем солі в організмі.

Статеві гормони: естрогени регулюють менструальний цикл і проходження вагітності, прогестерон відповідають за успішне виношування плоду, андрогени називають чоловічими гормонами, ще називають тестостероном.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Чому діти ходять у сні? Причини лунатизму

  Лунатизм, або сомнабулізм з латинської, означає «снохождение». Лунатизм досить часто зустрічається у дітей, і у більшості випадків проходить до 15 – річного віку. У 5% дітей зустрічається постійна форма лунатизму, а поодинокі випадки реєструються у 30% дітей. Описані рідкісні випадки лунатизму у дорослих. Сомнамбулізм супроводжується неусвідомленими діями під час сну. Чому лунатизм зустрічається переважно у…

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама