Медицина

Диво в клітці: будова і форми клітини людини

0

Тіло і весь організм людини має клітинну будову. За своєю будовою клітини людини має спільні риси між собою. Ониобъединены між собою міжклітинною речовиною, яке постачає клітку харчуванням і киснем. Клітини з’єднуються в тканини, тканини – органи, а органи – цілі структури (кістки, шкіру, мозок і так далі). В організмі клітини виконують різні функції і завдання: ріст і поділ, обмін речовин, подразливість, передача генетичної інформації, пристосування до змін у навколишньому середовищі…

Будова клітини людини. Основа основ

Кожну клітину оточує тоненька клітинна мембрана, яка ізолює її від зовнішнього середовища і регулює проникнення в неї різних речовин. Клетказаполненная топкою цитоплазмою, в яку занурені клітинні органели (або всіх органел): мітохондрії – генератори енергії; комплекс Гольджи, де відбуваються різноманітні біохімічні реакції; вакуолі та ендоплазматична сітка, що транспортують речовини; рибосоми, в яких відбувається синтез білка. В центрі цитоплазми міститься ядро з довгими молекулами ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота), що несе інформацію про все організмі.

Людська клітина:

 • Які організми називаються многоклеточными?
 • Як клітини різняться за формою?
 • Де міститься ДНК?

Які організми називаються многоклеточными?

В одноклітинних організмах (наприклад, бактерій) всі життєві процеси – від харчування до розмноження відбуваються всередині однієї клітини, а в багатоклітинних організмах (рослини, тварини, люди) тіло складається з величезної кількості клітин, які виконують різні функції і взаємодіють один з одним.Будова клітини людини має єдиний план, в которомвиднаобщность всіх процесів життєдіяльності.Увзрослого людини понад 200 різних типів клітин. Всі вони є нащадками однієї зиготи і набувають відмінність у результаті процесу диференціації (процес виникнення і розвитку відмінностей між спочатку однорідними ембріональними клітинами).

Як клітини різняться за формою?

Будова клітини человекаопределяется її основними органоидами, а форма кожного типу клітини, визначається її функціями. Еритроцити, наприклад, мають форму двояковогнутого диска: їх поверхня повинна поглинати якомога більше кисню. Клітини епідермісу виконують захисну функцію, вони середнього розміру, видовжено-кутастої форми. Нейрони мають довгі відростки для передачі нервових сигналів, сперматозоїди— рухливий хвостик, а яйцеклеткибольшой і кулястої форми.Форма клітин, що вистилають кровоносні судини, а також клітин багатьох інших тканин – сплощена. Деякі клітини, наприклад лейкоцити, що поглинають хвороботворні мікроби, можуть змінювати форму.

Де міститься ДНК?

Будова клітини людини неможливо без дезоксирибонуклеїнової кислоти. ДНК міститься в ядрі кожної клітини. Ця молекула зберігає всю спадкову інформацію, або генетичний код. Вона являє собою дві довгі, закручені в подвійну спіраль, молекулярні ланцюга.

Вони пов’язані водневими сполуками, що утворюються між парами азотистих основ – аденіну і тіміна, цитозина і гуаніна. Щільно скручені ланцюга ДНК утворюють хромосоми – паличкоподібні структури, кількість яких у представників одного виду строго постійно. ДНК необхідна для підтримки життя і відіграє величезну роль в розмноженні: вона передає спадкові ознаки від батьків до дітей.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Річка Вайхе

  Вайхе – казкова річка в Новій Зеландії

  З великою кількістю тропічної рослинності, сліпучою безліччю квітів і абсолютно прозорою водою, очищеною протягом століть під землею, річка Вайхе – прихований дорогоцінний камінь Нової Зеландії, повз яку більшість туристів проходить стороною.

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама