Медицина

Вплив звуків на сон: негативний – обмежити, сприятливий – посилити

0

На якість сну і характер сновидінь людини впливають такі фактори: температура, запахи, світло, фізична зручність і звуки. Спите Ви вночі чуйно або міцно – не має значення, оскільки будь-які звуки можуть вплинути на Ваш сон і, відповідно, здоров’я. Вплив звуків на сон може бути як сприятливим, так і несприятливим – характер впливу обумовлює тип шуму, особисті уподобання, рівень шуму та інші фактори. Estet-portal.com розповість, як звуки впливають на сон, а також підкаже, як обмежити їх негативний вплив і використовувати звуки для хорошого сну.

Вплив звуків на сон – що заважає спати

Звуки, які людина не звертає уваги під час неспання, вночі можуть потривожити сон. При цьому не важливо, прокидаєтеся Ви при цьому чи ні – мозок сприймає різного роду шум і реагує на нього відповідним чином, у результаті чого цикли сну також піддаються змінам.

Потенційні джерела звуків, порушують сон:

 • побутові прилади;
 • телевізори;
 • домашні тварини;
 • співмешканці;
 • гроза;
 • дорожній рух;
 • вуличний шум.

Дослідження, опубліковане в журналі «Шум і здоров’я» («Noise and Health»), свідчить про наявність зв’язку між шумом навколишнього середовища під час сну і серцево-судинними захворюваннями; також передбачається, що навіть низькорівневі шуми, втручаючись в здоровий сон, можуть стати причиною проблем зі здоров’ям.

Вплив рівня шуму на сон (згідно ВООЗ):

Рівень шуму в дБ

Приклади звуків

Вплив на сон

30 дБ:

Нормальне дихання, шепіт, цокання годинника, тиха сільська місцевість.

Незначний вплив на сон більшості людей або його відсутність.

30-40 дБ:

Шепіт в тиші кімнати, спів птахів, незначний шум в офісах.

Можливе пробудження, рухи тіла, порушення сну. Найбільш чутливі до таких звуків діти і літні люди.

40-55 дБ:

Дощ, холодильник, кондиціонер повітря.

Спостерігається вплив на здоров’я більшості людей.

55 дБ:

Розмови в повний голос, фонова музика, пральна машина і більш гучні звуки.

Вважається небезпечним рівнем шуму для здоров’я людини: підвищує дратівливість, призводить до порушень сну, можливий ризик серцево-судинних захворювань.

При цьому:

 • інтенсивність і серйозність впливу звуків на сон індивідуальна;
 • на здатність переносити звуки впливають мозкові ритми;
 • як правило, від звуків люди прокидаються в другій фазі сну;
 • діти та літні люди найбільш схильні до впливу звуків на сон;
 • емоційні звуки роблять найбільш сильний вплив (плач дитини, вимовлене ім’я сплячого і т. д.).

Вплив звуків на сон – шуми для поліпшення сну

Вплив звуків на сон не обмежується негативними ефектами. Наприклад, білий шум може сприяти більш спокійного сну. «М’які» звуки дощу – також хороший варіант для людей, які бажають покращити якість сну. Просто вражаюче, як незначні зміни фонових звуків можуть впливати на здатність організму людини занурюватися в здоровий сон!

Білий шум благотворно впливає на відхід дитину до сну. Крім цього, білий шум маскує потенційно шкідливі для сну зовнішні звуки і допомагає дитині спати довше. Ще одна перевага білого шуму для сну дітей: дитина звикає спати під такі звуки і з часом стає простіше заснути, як тільки він почує.

Контроль впливу звуків на сон: неприємні усунути, корисні – використовувати

Від деяких звуків, які тривожать сон, просто неможливо позбутися, однак Ви можете зробити деякі заходи, щоб зменшити шумове забруднення:

 • використовуйте запис білого шуму, це може бути працюючий вентилятор, кондиціонер або інший заспокійливий звук; однак пам’ятайте, що він не повинен бути занадто гучним – 50-65 дБ максимум;
 • користуйтеся пральною та/або посудомийній машиною задовго до сну;
 • ставте великі шафи (наприклад, книжковий) до стіни, що межує з сусідньою квартирою – вони допоможуть пом’якшити звуки;
 • вимикайте телевізори перед сном, не засинайте під фільми на комп’ютері;
 • вимкніть або зменшити до мінімуму гучність звуків на телефоні;
 • якщо Ваш співмешканець хропе, використовуйте беруші; у разі сонного апное необхідно відвести хропе до лікаря;
 • намагайтеся ставити ліжка від стін (щоб менше чути сусідів);
 • заткніть щілини у вікнах і дверях;
 • щоб обмежити негативний вплив звуків на сон під час переїздів і перельотів, беріть з собою беруші або навушники.

Здоровий сон необхідний для здоров’я організму. І Вам цілком під силу забезпечити собі належний відпочинок – мінімізувати відволікаючі фактори, у тому числі негативний вплив звуків на сон, відрегулювати комфортну для Вашого організму температуру, прибрати всі джерела світла, що також заважають мозку відпочивати і займатися надзвичайно корисною для всього організму нічний діяльністю.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Пустеля

  Цікаві факти про пустелі

  Пустелі – особливі посушливі території на Землі, вкрай бідні водою, рослинним і тваринним світом, за площею пустелі займають близько 25 відсотків від території всіх континентом земної кулі. Здавалося б, що ще цікавого можна розповісти про ці бідних і пустельних місцях на карті? Але насправді про пустелі варто дізнатися трохи корисної, цікавої інформації. Цікаві факти про…

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама