Медицина

“Бий або біжи”: як організм реагує на відчуття страху

0

“Так на тобі особи немає” – так кажуть про людину, який або чимось хворий, або сильно переляканий. В обох випадках з’являється характерний ознака – блідість. Почуття страху викликає таку реакцію з-за того, що організм потрапляє в ситуацію “бий або біжи”. У статті ми розповімо про те, чому людина блідне, коли переляканий і які гормони причетні до цього стану.

Людина блідне при сильному переляку в силу того, що кров відходить від щік, так як їй належить зробити більш термінову роботу. Цей процес відбувається рефлекторно, разом з ним з’являється прискорене серцебиття і таке ж дихання.

У спокійному стані серце б’ється 70-80 разів у хвилину, перекачуючи кров, яка переносить кисень і поживні речовини до клітин. Якщо приступити до виконання силових вправ, м’язи починають працювати набагато інтенсивніше. Щоб збільшити фізичне навантаження, організм потребує більшої кількості енергії, у зв’язку з цим клітинам м’язів необхідно збільшити харчування і кількість кисню, тому людині потрібно частіше і більше дихати, а серцю – битися.

“Бий або біжи”: гормон тривоги і гормон агресії

Коли виникає почуття страху, організм готується до раптової м’язової діяльності (боротьба, втеча). Така ситуація носить назву “бий або біжи”. Центральна нервова система, в свою чергу, посилає сигнали в гіпоталамус.

Функції гіпоталамуса:

 • управляє вегетативною нервовою системою і ендокринною системою;
 • підтримує сталість внутрішнього середовища організму;
 • регулює процес кровообігу, потовиділення, температуру тіла, відповідає за емоційний стан і т. д.

Від гіпоталамуса імпульси спрямовуються до мозковим клітинам кори надниркових залоз. Далі цими залозами в кров виділяється гормон адреналін, який називають також “гормон тривоги”. Останнім провокується прискорене серцебиття, розширення кровоносних судин мозку, серця і легенів. При цьому він сприяє судин шкіри, слизових тканин і органів черевної порожнини.

Дія гормону тривоги:

 • відбувається уповільнення або повне припинення травлення;
 • кров перерозподіляється на користь майбутньої боротьби;
 • рівень глюкози в крові підвищується;
 • енергетичні процеси посилюються;
 • підвищується функціональна здатність скелетних м’язів;
 • підвищується рівень неспання.

Крім гормону тривоги і страху (адреналіну) наднирковими також виділяється гормон агресії (норадреналін). Так, якщо адреналін – це “біжи”, то норадреналін – це “бей”. Гормон тривоги і гормон агресії тісно пов’язані між собою, від їх співвідношення залежить поведінки людини в стресовій ситуації.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама