Медицина

Бактерії порожнини рота: дивовижні фото мешканців Ваших зубів

0

Порожнину рота людини – середовище існування багатьох бактерій, які особливо добре себе почувають в роті людини, нехтує гігієною. Щоб зрозуміти, наскільки різноманітний світ, вчені зайнялися вивченням мікроорганізмів, що населяють ротову порожнину людини, і за допомогою пігментів отримали чудові калейдоскопічні зображення. Estet-portal.com пропонує подивитися, що з цього вийшло, а також дізнатися, що ж так вразило дослідників в добре відомому зубному нальоті.

Бактерії порожнини рота демонструють чудеса організації

За допомогою послідовних даних, комбінованих з технікою спектрального флуоресцентного зображення, дослідникам вдалося побачити високоорганізовані об’єднання мікробів, що мешкають в порожнині рота людини, а точніше, в зубному нальоті. Просторова структура об’єднання дозволила побачити несподіване взаємодія і стала поштовхом до розуміння організації, метаболізму та системної біології мікробіома, а також його впливу на здоров’я людини.

Джессіка Марк Велч (Jessica Mark Welch) з Лабораторії біології морить у Вудс-Хол (штат Массачусетс) і Гері Бориси (Gary Borisy) з Інституту Форсайта взяли зразок зубного нальоту у 22 здорових добровольців, яких попередньо попросили утриматися від будь-яких гігієни порожнини рота протягом 12– 48 годин.

Бактерії і їх кольору на картинках:

 • Corynebacterium – коринебактерия;
 • Streptococcus – стрептокок;
 • Porphyromonas – порфиромонада;
 • Haemophilus/Aggregatibacter – гемофільні/Aggregatibacter;
 • Fusobacterium – веретеноподібні бактерії;
 • Leptotrichia – лептотрихии;
 • Capnocytophaga – капноциофаги;
 • Neisseriaceae – нейссерии.

За допомогою зубочисток дослідники взяли зразки зубного нальоту і нанесли їх на предметне скло мікроскопа, а потім промили їх поруч біологічних маркерів. Раніше дослідники також вдавалися до такого методу, однак з меншою кількістю зразків. Після проведення необхідних маніпуляцій досліджували отримали ряд психоделічних картинок.

Сам Бориси каже: «Коли ми отримали перші зображення, побачені фантастичні структури привели нас у захват». Коринебактерия, розташована в центрі, знайшла пурпурового забарвлення, зелені стрептококи і бактерії інших кольорів були розкидані по зображенню.

Бактерії порожнини рота – дивовижний ліс

Журнал National Geographic порівняв отримане зображення з лісом, в якому коринебактерії виступають в якості стовбурів дерев, а стрептококи – як їх крон. Бактерії в порожнині рота, як виявилося, організовані і структуровані за групами. Дослідники відзначили, що коринебактерії найчастіше переважали в поддесневом і наддесневом нальоті.

Бактерії порожнини рота ніби кріпляться до фундаменту з коринебактерій, які поселяються в емалі зубів і поступово розширюються догори.

Стрептокок живиться цукром і киснем, виділяючи при цьому лактат і перекис водню, яких більшість бактерій намагаються уникати, крім бактерії Aggregatibacter, яка здатна розщеплювати перекис і харчуватися лактатами, тому їй вдається вижити в «кроні» древа.

Крім цього, стрептокок також виділяє вуглекислий газ, який потрібен капноциофаге для комфортного перебування у віддалених від підстави гілках.

Оскільки стрептокок зменшує кількість кисню в шарі коринебактерій, веретеноподібний бактерій також знайшлося місце в «лісі».

Дослідники не очікували від бактерій порожнини рота такої організації. «Ось що буває, якщо подивитися по-новому на добре відомі речі, в даному випадку – зубний наліт», – резюмував Майкл Фішбах (Michael Fischbach) з Каліфорнійського університету (Сан-Франциско).

Ступінь організації бактерій порожнини рота, за словами Фишбаха, повністю змінює уявлення про зубному нальоті: це не просто хаотична суміш бактерій, наліт більше схожий на тканину, розділену на субструктури, які, ймовірно, ще й виконують окремі функції.

Схожі цікавинки:

Залишити коментар

Ваш email не буде публікуватися. Обов'язкові поля позначені *. *

Це цікаво

 • Особливості «п’яного» мозку: причини і наслідки

  Відносини людини з алкоголем простими не назвеш: деякі повністю відмовляються від такого роду напоїв, інші ж часто втрачають почуття міри, перекинувши перший стакан. Чому? З точки зору хімії, алкоголь являє собою просту молекулу, однак її вплив на мозок досить складне. До того ж, різні люди по-різному реагують на різні дози алкоголю в залежності від ситуації….

 • Стародавня Греція

  Цікаві факти про Стародавню Грецію

  Стародавня Греція – це унікальна цивілізація, оповита таємницями, давніми легендами та міфами. Історія Стародавньої Греції сповнена цікавих фактів, з деякими з них можна зіткнутися в повсякденному житті, а з іншими в процесі вивчення історії давньогрецької цивілізації. Варто зазначити, що Греція формувалася близько 4-х століть, а саме, з 1100 до 700р. до н.е. Однак, для виходу…

 • Атлантичний океан

  Цікаві факти про Атлантичний океан

  Атлантичний океан був утворений досить давно, близько 200 млн років тому. До цього часу Америка, Європа і Антарктида з Африкою складали практично єдине ціле, з невеликим поділом. За останні 40 млн років відбувається активне переформування Атлантичного океану, тому рельєф і дно формуються по-новому, змінюючись щороку. Існують й інші цікаві факти, що стосуються цього океану.

 • Небо та хмари

  Цікаві факти про повітря

  Повітря, воно оточує нас з усіх боків, але чи багато ми знаємо про нього, крім того, що в ньому міститься необхідний для нас кисень? Існує чимало цікавих фактів про повітря, деякі з них ми розглянемо:

 • Цікаві факти про риб

  15 цікавих фактів про риб

  Факт про риб №1: Мільйони і мільйони. Найплодовитішою істотою на планеті без сумніву можна назвати самку тріски. За один шлюбний сезон вона може відкласти більше 6 млн. ікринок! Іноді в день вона відкладає кілька сотень тисяч ікринок, але виживає з них зовсім небагато. Справа в тому, що ікру і мальків поїдають різні мешканці моря. Тому…

 • Старий кричить на вухо підлітку

  Цікаві факти про підлітків

  Ці факти будуть корисні не тільки самим підліткам, а й їхнім батькам, родичам і людям, які цікавляться проблемами поколінь у сучасному світі:

 • Дмитро Менделєєв

  Цікаві факти про Менделєєва

  Ім’я Дмитра Івановича Менделєєва відомо кожному, завдяки сторінкам шкільних підручників з хімії, і його найважливіше відкриття таблиці хімічних елементів відноситься до загальновідомих фактів, але що ж ще варто дізнатися про видатного російського вченого? Ось деякі цікаві факти про Менделєєва.

 • Лицарі на конях

  Цікаві факти про лицарів

  Зараз часто згадують про доблесних лицарів, шкодуючи, що їх часи давно пройшли, а що ми взагалі знаємо про них, крім того, що вони билися у війнах і на лицарських турнірах, носили зброю і підкорювали серця шляхетних дам? Ось декілька цікавих фактів про лицарів.

 • Шекспір

  Цікаві факти про Шекспіра

  Життя великого драматурга Вільяма Шекспіра завжди було оповите якоюсь таємницею, але можна з упевненістю сказати, що збереглася невелика кількість цікавих фактів та інформації про життя Шекспіра.

 • Уельс

  Цікаві факти про Уельс

  Уельс входить до складу Сполученого Королівства Великобританії і є однією з 4-х основних адміністративно-політичних частин. Розташовується в південно-західній частині Великобританії і омивається відразу трьома морями, а також межує з Англією. Біля Уельсу розташовано багато островів, але найбільший з них Англси. Фонова частина державного прапора Уельсу представлена ​​зеленим і білим кольорами, а поверх них знаходиться червоний…

 • Мяч

  Цікаві факти про футбол

  Можливо, побачивши заголовок цієї статті, дівчата здивовано знизять плечима: “Футбол?!” Однак, дівчата цікавляться не тільки новинками моди і косметики. Жіночого інтересу до спорту ніхто не відміняв, тому всім представницям прекрасної статі ми пропонуємо огляд найбільш цікавих фактів про футбол. У Манчестері є музей футболу. Там можна побачити короткі фільми про гравців, уривки матчів з минулого…

Реклама